Memurdan.Net 4/C’lileri uyardı

Memurdan.Net yazarı M Hüseyin ÖLMEZ, köşesinden 4/C’lileri uyardı.

4/C’li personelin yaşadığı mağduriyeti, uğramış oldukları haksızlıkları deyim yerindeyse zulmü yazanlardan birisiyim. Sitemiz memurdan.net’te bu zülmü en çok haberleştiren sitedir. Hatta sitemizin bu yöndeki haber anlayışı diğer bütün siteleri de etkilemiş, onların da bu soruna duyarlılığını arttırmıştır.

Sitemizin 4/C’li personelin kadroya geçirilmesi sürecinde desteği artarak devam edecektir. Bu yöndeki tüm çalışmalara destek olacağız. Bunu yaparken kimi zaman dost tavsiyelerimizi de eksik etmeyeceğiz.

Bizimde haber yaptığımız gibi bazı 4/C’li çalışanlar 14 Mayıs’a kadar kadro verilmezse sendikalardan istifa edelim şeklinde bir eylem hazırlığı içerisine girmiştir.

Ben şiddete başvurmayan her eyleme demokratik bir hak olarak saygı duyarım. Bu eylemde kişilerin en tabi demokratik haklarıdır. Tabi bu eyleme ilişkin düşüncelerimizi, eleştiri ve önerilerimizi sunmakta demokratik bir hakkın kullanımı dostluğun gereği olarak görüyorum.

Ben bu eylemi birçok nedenden dolayı doğru ve faydalı bulmuyorum. Birincisi zaman açısından doğru bir zaman değildir. 14 Mayıs’a kadar kadro talebi gerçekçi değildir. Çünkü 4/C’liye kadro çalışması gündemde olan “personel reformu” içerisinde değerlendirilen bir konudur. Konu aynı zamanda 657 değişikliğini’de içeren bir süreçte yer almaktadır. Personel reformu çok geniş bir konu olup bu konuya ilişkin çalışmaların devam etmektedir. En az iki ay hatta daha fazla bir zamanı alacaktır. Memurların hayatında çok önemli bir değişikliklerin planlandığı bir meselenin hem yasal süreçler, hem de toplumsal süreçler açısından kısa sürede sonuçlanması beklenemez. Kanun değişikliğine bugün başlanılsa bile en az bir aylık bir süre gerektirir. Dolayısıyla teknik olarak imkansız bir süre vererek eylem yapmak makul değildir.

Süre açısından ikinci hata ise, sendikalara 14 Mayıs’tan sonra istifanın çok önemli etkileri olmamasıdır. Elbette bir üyenin bile istifasına hiçbir sendika razı olmaz. Ancak üye sayılarının en önemli olduğu an yetki sürecidir. Yetkili sendikalar ise Mayıs’taki üye kesintilerine göre belirlenir. 15 Nisan’dan sonra yapılan istifalar kanuni olarak mayıs kesintisinde yer alır. Yani artık bugünden sonra yapılacak istifalar yetki sürecine etki etmeyecektir. Yetki sürecine etki etmeyen istifalar sendikalar açısından tolere edilebilir.

Bunun dışında açıkça söylemek gerekirse sendikalar bu konuda elinden geleni yaptığını inanmaktayım. Başta Memur Sen olmak diğer konfrederasyonlar 4/C’linin kadro talebine ilişkin birçok çalışma yaptılar. Gerek KPDK toplantıları olsun, gerek diğer toplantılar ve birebir görüşmele olsun bu taleplerini en yüksek sesle dillendirdiler. Basın açıklamaları, çalıştaylar yaptılar. Broşür, afişler hazırladılar. Protestolar yaptılar.

Birçok hakkı yine sendikalar elde ettiler. Davalar açtılar, kazandılar.Şu anda bu konuyu en çok sendikalar sahiplendiler ve sahiplenmeye devam ediyor. En önemli desteğe, tutulan en önemli dala, yönelik bir eylem çok doğru olmayacaktır.

Ayrca bu eylemde sendikalardan istifa ettikten sonraki süreç iyi düşünüldü mü? Sonrasında ne yapılacak? Ne bekleniliyor? A,B,C planları yapıldı mı? Bunların hepsini düşünmek ona göre hareket etmek gerekir.

Ben 4/C’linin kadro alması konusunda ümitvarım. Bunu istiyorum. Ancak bu süreçin en azından toplu sözleşme masası öncesinde sonuçlanacağını beklemiyorum. Şu anda yapılması gereken 4/C’lilerin haklarının toplu sözleşme masasının birinci gündemi olmazsa olmazı haline getirmektir. Bunu yapacak olanda yine sendikalardır. (Memurdan.Net – M Hüseyin ÖLMEZ)

You may also like...