Memur-Sen, sözleşmeli memurluğun sona erdirilmesi için şura düzenleyecek

Memur-Sen, sayıları 210 bini bulan sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi için şura düzenleyeceğini açıkladı.

11 Sendika Katılacak

Memur-Sen’e bağlı 11 sendikanın katılımıyla 22-23 Şubat tarihlerinde şura düzenlenecek. Bu şura ile birlikte sayıları 210 bine ulaşan sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi talep edilecek. Aynı işi yapan memurlar arasında statü farkının kabul edilemeyeceğini belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu sektöründe sadece 2 tür istihdam şeklinin olması gerektiğini savundu. Bu iki statünün ise 4/A ve 4/D şeklinde olması gerektiği belirtildi.

Sözleşmeli Personellerin Sorunları

Kamuda sözleşmeli statüde çalışan personellerin en büyük sorunlarından birisi tayin haklarının olmamasıdır. Zira eşi başka bir şehirde çalışan sözleşmeli personellerin eşi ile işi arasında kalması en büyük sorunlardan birisidir. Bu konuyu masaya yatıracak olan Memur-Sen en kısa süre içerisinde sorunların giderilmesini talep edecek. Kamuda Sözleşmeliliğe Son adı verilen şuranın büyük bir etki uyandırması bekleniyor. 

Hali hazırda kamuya alımlarda sözleşmeli statü tercih ediliyor. Bu sebeple 210 bin olan sözleşmeli personel sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu konuda sorunların dile getirilmesi tüm herkes açısından önem arz ediyor. Bu sebeple geniş bir destek görmesi bekleniyor. Sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi yönündeki kuvvetli talepler hükümet tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Bu yönde bir karar alınırsa mevcut sözleşmeliler ile kamuya yeni alınacak personeller istifade edebilecek.

You may also like...