Meclis Personeline Zam Müjdesi

Meclis Baskanlik Divani’nin TBMM Baskani Mehmet Ali Sahin baskanliginda yapilan toplantisindan Meclis personeline zam müjdesi çikti.

Yönetici olmayan kadrolu Meclis personelinin maaslari yüzde 10, 4-C statüsünde çalisan personelin maaslari ise yüzde 9 oranında artırıldı. TBMM Baskanlik Divani, Meclis Baskani Mehmet Ali Sahin baskanliginda toplandi. Baskanlik Divani toplantisinda personelle ilgili önemli kararlar alindi. Alinan bilgiye göre yönetici olmayan kadrolu Meclis personelinin yan ödemesine yüzde 10 zam yapildi ve Meclis personelinin maaslari 58 TL artirildi. 4-C statüsünde çalisan Meclis personelinin ücretlerine ise yüzde 9 oraninda zam yapilirken, sözlesmeli çalisanlara kidem tazminati ödenmesi uygulanması kararı alındı. Meclis’te çalisan bini askin 4-C’li personelin en düsük maasi bin 700 TL civarinda olacak.

Başkanlık Divanı’ndan döner sermaye almayan Meclis doktorlari için de müjdeli bir haber çikti. Meclis’te çalisan ve döner sermaye almadiklari için büyük magduriyet yasayan doktorlarin ve dis tabiplerinin ücretlerine 960 TL ile bin 115 TL arasında zam yapilacak. Melis’te görevli mühendislerin maaslarina ise 212 TL oraninda zam yapilmasi karari alındı.

Başkanlık Divani, 1999 yilindan bu yana degismeyen gözlük cami ve çerçevesi ödemelerini de artirma karari aldi. Alinan karara göre milletvekillerine gözlük cami için yapilan ödeme 80 TL’den 150 TL’ye, gözlük çerçevesi için yapilan ödeme ise 100 TL’den 250 TL’ye yükseltildi.

MILLETVEKILLERINE ÜÇÜNCÜ PERSONEL HAKKI

Baskanlik Divani, Meclis’te görev yapan kavaslara iki yilda bir yapilan elbise yardiminin yilda iki kere yapilmasi kararini aldi. Baskanlik Divani, 24. dönemden itibaren milletvekillerine 3. personel verilmesi konusunda da uzlasti. Divan, milletvekillerine verilecek 3. personel hakkiyla ilgili detaylarin 24. döneme birakilmasina karar verdi. Milletvekilleri için çalisacak 3. personel de sözlesmeli olacak ve milletvekiliyle birlikte görev süresi bitecek. Bu arada geçici personele, seçimlerden sonra olusacak Meclis’te milletvekillerinin yemininden bir hafta sonrasina kadar süre verildi. Bu personelin bir milletvekilinden yazi getirmemesi halinde sözlesmesi feshedilecek. Bu arada Baskanlik Divani’nin CHP’li üyeleri, Meclis Adalet Komisyonu’nda yasanan istifalari da gündeme getirdi. Adalet Komisyonu’nun istifalarin ardindan tasariyi kabul etmesinin Anayasa ve içtüzüge aykiri oldugunu savunan CHP’li divan üyeleri, Meclis Baskani Sahin’den inisiyatif almasini istedi. Meclis Baskani’nin komisyonlari denetlemek, komisyon baskanini ve üyelerini uyarmak gibi bir görevi bulundugunu belirten CHP’li Baskanlik Divani üyeleri, Sahin’i göreve davet etti. Sahin ise istifalarin bu sabah eline ulastigini belirterek, toplantidan sonra bürokratlariyla birlikte istifalari degerlendirecegini belirtti. Sahin, Adalet Komisyonu’nun kabul ettigi tasarinin yok hükmünde sayilmasi yönündeki basvuruyu da inceleyeceklerini ve bu konuda bilgi vereceklerini açikladı.

You may also like...