Maliye Bakanlığı sıcak bakıyor

Sağlık Personeli, Sözleşmeli Öğretmen, 4/B li 4924 lü tüm Personeller ile ilgili Kadro Müjdesi. Rotasyon gelebilir.

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine Maliye Bakanlığı ve Bakan Şimşek sıcak bakıyor.Konu ile ilgili Bakan Şimek’in açıklaması.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katıldığı bir programda program sunucusunun Bakana yönelttiği soru:’’Hem Cumhuriyet Halk Partisinin vaadi olduğu için hem de son derece hassas ve önemli bir konu olduğu için size sormak istedim. Bu sözleşmeli öğretmenlik hadisesi. Partinizden konuyla ilgili konuştuğumuz isimle, seçim sonrasına dair bize işaretler verdiler.

Seçim sonrasında bize çözülebileceğinden bahsettiler. Bize gelen mesajlarda sözleşmeli öğretmenler uzun zamandır beklediklerini, kadroya ne zaman geçirileceğini, en azından seçimden önce, bir KHK ile bunun güvence altına alınıp alınamayacağını sorarlar. Sayın Klıçdaroğlu’nun vaadi bütün sözleşmeli öğretmenlere kadro dedi. Siz bunun yükünü ve sözleşmeli öğretmenlikle ilgili kadro bekleyenlerin içlerini ferahlatacak bişeyler söyleyebilirmisiniz?’’

Bakan Şimşek;’’Bakın Maliye Bakanlığı açısından, bizim açımızdan 4/B’li yani sözleşmeli ve 4/A’lı yani kadrolu öğretmen arasında bizim açımızdan bir yük, bir fark yok. Aşağı yukarı aynı düzeydeler. Tek fark şu, bu ülkenin bazı bölgeleri var, meşakkatli bölgeleridir, zor bölgeleridir. Ama orada da bizim vatandaşımıza hizmet gerekiyor. Orada da sağlık personeli gerekiyor. Orada da öğretmen gerkiyor. Şimdi biz prensipte şu konuda adım atacağız. Yani biz sözleşmeli öğretmenlerimizin kadroya geçmesine karşı değiliz. Ya bütün memurlar için rotasyon sistemini getirmemiz lazım. Yani diyelim ki bir doktor devlette çalışıyor ise bir süre doğuda, güneydoğuda ve Karadenizde çalışmak zorunda kalacak. Veya bir hemşire mutlaka doğuda, güneydoğuda ve Karadenizde çalışacak. Öğretmen de aynı şekilde. Yani rotasyon sistemini getireceğiz. Ya da sözleşmeden kadroya geçişte belirli bir süre arayacağız. Nedeni de şu, Hakkâri’deki kardeşimizinde, Gümüşhane’deki kardeşimizin de eğitime ve sağlığa ihtiyacı var. Niye biz sözleşmeli eleman alıyoruz. Orada çalışsınlar diye alıyoruz.

Bakın işe girerken hiçbir sorunları yok. Çünkü şuanda herkes kamuda iş bulmak için kıyasıya bir yarış içerisinde. Biliyorsunuz sınavlar yapılıyor, sınavla alınıyor. Oraya kadar sorun yok. Ama işe başladıktan sonra hemen diyor ki biz burada çalışmak istemiyoruz, diğer bölgelere gitmek istiyoruz. Ama o bölgelerde birilerinin çalışması lazım. O nedenle üzerinde şuanda çalışılıyor. Ya belirli bir süre aranacak, mesela 3-5-7 yıl gibi gibi. bir hemşire, doktor ve öğretmen için. Yada bütün bu meslek grupları için rotasyon sistemi getirilecek.

Yani Türkiye’nin değişik bölgelerinde zorunlu hizmet getirilecek. Biz bu sorunun farkındayız. bu sorunu çözmek istiyoruz.Ama bu sorunu çözerken vatandaşa hizmeti ihmal edemeyiz.Bireysel olarak baktığımızda öğretmen kendini düşünüyor.Ama biz bir siyasetçi olarak bu ülkeyi yönetenler olarak bütün vatandaşlarımızı düşünmek zorundayız.Yani Batman’ın ikiköprü beldesinde de sağlığa,hemşireye ihtiyaç var.Mutlaka birileri orada çalışacak.İşte bu 4/B sözleşmeli personel o nedenle var.ama şimdi böyle bir talep var.eğer biz sistemi değiştireceksek,doğuda ve güneydoğuda hemşirelerimiz,doktorlarımızın ve öğretmenlerimizin çalışacağı bir sistem getirmek zorundayız.’’dedi. (Sağlık Personeli Platformu)

You may also like...