Maliye Bakanlığı 4/C açıklaması yapmalı

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, ”Torba Yasa”daki 4/C’li memurlarla ilgili hükümleri eleştirdi.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, çıkarılan ”Torba Yasa” ile 4/C’li sağlık personelinin aile yardımından yararlandırılmadığını ifade ederek, Maliye Bakanlığının, 4/C’lilerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun neresinde olduklarını açıklaması gerektiğini belirtti.

Erözgün, söz konusu değişiklikte, Sağlık Bakanlığı emrinde 4/C’li olarak çalışan personelin istihdam şekli alenen zikredilmediği için bu personelin aile yardımından yararlanıp yararlanmayacağı konusunda oluşan tereddütlere Maliye Bakanlığının cevap verdiğini kaydetti.

Erözgün, ”657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesine tabi sözleşmeli geçici olarak çalışanların bu haktan yararlanamayacakları yönünde görüş açıklayan Maliye Bakanlığı, 4/C’lilerin 657 sayılı Devlet Memurları kanunun neresinde olduklarını da açıklamak zorunda” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada böyle bir istihdam modeli olmadığını savunan Erözgün, vekil ebe ve hemşirelik ile 4/C statüsünde istihdam modelinin uluslararası çalışma hayatı mevzuatına aykırı olarak yalnızca Türkiye’ye has bir model olduğunu kaydetti.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, damga vergilerinin geri ödenmesiyle ilgili taleplerinin de Maliye Bakanlığınca ”kanun değişikliği gerekir” gerekçesiyle yerinde bulunmadığını belirterek, bunun sosyal devlet anlayışına uygun olmadığını ileri sürdü. (Cumhuriyet)

You may also like...