Köprü ve otoyollar için Koç ve Ülker ortak teklife hazırlanıyor

Köprü ve otoyolların özelleştirmesinde Koç ve Ülker birlikte hareket edecek. Koç Holding, Ülker Grubu şirketlerinden Gözde Girişim ve Malezyalı UEM ile ortak girişim grubu kurmaya yönelik mutabakat sözleşmesi imzaladı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) otoyol...

Köprü ve otoyolların özelleştirmesinde Koç ve Ülker birlikte hareket edecek. Koç Holding, Ülker Grubu şirketlerinden Gözde Girişim ve Malezyalı UEM ile ortak girişim grubu kurmaya yönelik mutabakat sözleşmesi imzaladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) otoyol ve köprülerin 25 yıllığına ‘işletme hakkının verilmesi’ yöntemiyle özelleştirilmesi için açtığı ihalede Koç ve Ülker güç birliği yapmayı planlıyor. Koç Holding, ‘Otoyollar ve Köprülerin Özelleştirilmesi Hakkında İhale İlanı” kapsamında birlikte teklifte bulunma imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla, merkezi Malezya’da bulunan UEM Group Berhad ve Gözde Girişim Sermayesi ile ortak girişim grubu kurma çalışmalarına yönelik bir mutabakat sözleşmesi imzaladı. Koç Holding’den KAP’a yapılan açıklamada, ihaleye teklif verilip verilmeyeceği konusundaki kararın yapılacak değerlendirmeler sonrasında belirleneceği ifade edildi.

ÖİB, köprü ve otoyol özelleştirmesi ihalesi için teklif verme süresini 15 Aralık’tan gelecek yıl şubat ayına ertelediğini açıklamıştı. ÖİB’in açıklamasına göre ihale için ön yeterlilik son başvuru tarihi 19 Ocak 2012, son teklif verme tarihi 16 Şubat 2012 olacak. Köprü ve otoyol özelleştirmesi yerli ve yabancı bir çok firmanın iştahını kabartıyor. Edinilen bilgiye göre, ihaleyle yerli ve yabancı yaklaşık 15 firma ilgileniyor. Bu arada özelleştirme kulislerinde, köprü-otoyol özelleştirmeleri için, Türkiye’nin önde gelen tüm firmalarının fizibilite çalışması yaptırdığı konuşuluyor. Fizibilite çalışması yapan gruplar arasında Sabancı, Çukurov, Fiba, Nurol, Yıldızlar, Türkerler, Anadolu, Ciner Grubu yer alıyor. (STAR)

You may also like...