Koncuk’tan çalışma bakanına emeklilik ve kadro sorusu

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi veren İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “AKP ülkeyi bölük pörçük etti” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Adana Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmail Koncuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için kamuda farklı hukuki statüde çalıştırılan personelin sorunları ile ilgili soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Sözleşmelilere kadro verilinceye kadar İYİ Parti olarak gayretlerinin devam edeceğini söyleyen Koncuk, “AKP’nin kamuyu bu kadar huzursuz, bölük pörçük etmesine, oldubittilere asla göz yummayacağız” dedi.

Koncuk soru önergesinde şu soruları sıraladı:

“4-B, 5393 vb. hangi isim ve kanuna tabi olursa olsun, sözleşmeli statüde çalışanların 4-A kadrosuna alınması ile ilgili bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Hükümetinizce, zaman zaman yapılan açıklamalarda, erken emekliliğe karşı olduğunuz ifade edilmesine, kadrolu çalışanların 65 yaşına kadar isteğe bağlı olarak çalışma hakkına sahip olmasına rağmen, emekli aylığı almaya hak kazandığı yaşa ulaşan birçok sözleşmeli personelin sözleşmelerinin yenilenmediği ve 65 yaşına kadar isteğe bağlı çalışma hakkı verilmediğinden haberdar mısınız?

4+2 veya süresiz çakılı kadro olarak çalıştırılan birçok sözleşmeli memurun eş durumu, sağlık, eğitim vb. özür tayin haklarına sahip olması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Sözleşmeli personel ile 4-A kadrosunda çalışanların, tayin, terfi, izin vb özlük haklarının düzeltilmesi için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Bu feryada iktidar olarak kulak tıkamaya devam mı edeceksiniz? Bir toplu sözleşme kararı olmasına rağmen, kamuda memur işi yapan işçilerin, memur kadrosuna alınmamasının sebebi nedir?” (Yeniçağ)

You may also like...