Koncuk: “4/C’den 4/B’ye geçenlerin zorunlu emekliliği mantık hatasıdır”

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi&Adana Milletvekili İsmail Koncuk, 4/C’den 4/B’ye geçenleri ilgilendiren çok önemli açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi & Adana Milletvekili İsmail Koncuk, ”Burada çok sıklıkla konuşuyoruz. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili konuşurken şöyle bir savunma yapıyorsunuz: “Efendim, erken yaşta emeklilik bu.” Erken yaşta emekliliğe karşı mısınız? Karşısınız. O hâlde, şunu cevaplamanız lazım: 4/C’den 4/B’ye geçen, hatta bazı sözleşmelilerin emekli maaşı almaya hak kazandığı andan itibaren sözleşmeleri yenilenmiyor, kadrolular 65 yaşına kadar isteğe bağlı çalışırken bunlara diyorlar ki: “Hayır, efendim, siz emekli olacaksınız.” 48 yaşında olabilir, 50 yaşında olabilir. Efendim, hani erken yaşta emekliliğe karşıydık? Defalarca dile getirdik, geçmiş dönemlerde Çalışma Bakanlarına bunları anlattık ama hâlâ bu sözleşmelilerin sözleşme metninde bu madde duruyor. Hem “Erken yaşta emekliliğe karşıyız.” diyeceksiniz hem de bu sözleşmelilerin sözleşmesini “Emekli maaşı almaya hak kazandınız.” diye feshedeceksiniz.

Bu ciddi bir mantık hatasıdır, ciddi bir mantık hatasıdır. Dolayısıyla eğer erken yaşta emekliliğe gerçekten karşıysanız bu sözleşmeli personelin de 65 yaşına kadar isteğe bağlı olarak tabii çalışmalarına izin vermek durumundasınız.

Belediyelerle ilgili taşeron konusu var. Taşeronlara kadro verdiğinizi ifade ediyorsunuz ama belediyede çalışanlar hiç öyle düşünmüyor. Yani “Biz, bir şirketten başka bir şirkete geçtik.” diyorlar ve kadro istiyorlar. Dolayısıyla bunlara istedikleri söz verdiğiniz üzere kadroyu vermek durumundasınız.” dedi.

You may also like...