KKTC, özelleştirme yasasına onay verdi

KKTC Bakanlar Kurulu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında yaklaşık 3.5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda ‘toplumsal varoluş mitingi ile birlikte özelleştirme ile ilgili önemli bir karara imza atıldı.

KKTC Bakanlar Kurulu Sözcüsü ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, ”Kıbrıs Türkleri ve Anavatan Türkiye arasındaki ilişkileri bozmanın mümkün olmadığını”, bu kritik günlerde kenetlenme ve güç birliği yapmanın ve milli birliği kuvvetlendirmenin çok önemli olduğunu söyledi.

KKTC Bakanlar Kurulu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında yaklaşık 3.5 saat süren bir toplantı yaptı. Bakanlar Kurulu Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, bugünkü toplantıda ”toplumsal varoluş mitingi”’nin de değerlendirildiğini ve bazı önemli kararların alındığını söyledi.

Hüseyin Özgürgün, ayrıca 20 Temmuz Barış Harekatı döneminde Başbakan Yardımcısı olan Necmettin Erbakan’a Allah;tan rahmet diledi.

-”DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”-

KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün, hükümet olarak tüm kurum ve kuruluşlarıyla demokrasiyi güçlendirmek için çalışmaya devam edeceklerini ve gerekli duruşu göstereceklerini, ülkede mitinglerin ilk kez olmadığını, dün de var olduğunu, bugün ve yarın da var olacağını kaydetti.

Hüseyin Özgürgün, güçlü bir demokrasi için bu mitinglerin hem gözeticisi hem de destekçisi olmaya devam edeceklerini belirtti, ancak ”herhangi bir şekilde bunların demokratik hak arayışı ötesine geçmemesi ve bu çerçevede kalması gerektiğini” vurguladı.

Bunun için herkese görevler düştüğünü ifade eden Özgürgün, Ulusal Birlik Partisi (UBP) olarak hiçbir zaman ayrımcılık yapmadıklarını, çağdaş ve demokratik yapının çimentosu olmaya devam edeceklerini söyledi.

-”PROVOKASYONLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”-

Ülkede kargaşa ve kaos çıkarmak isteyenlere ve provokasyonlara asla izin vermeyeceklerini bildiren Özgürgün, kendilerini iktidara getiren halkın çıkarları doğrultusunda uygar bir ülke oluşturmak için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Hüseyin Özgürgün, Anavatan ile ilişkilerin tarihsel bağlara dayalı olduğu ve sarsılmaz nitelik taşıdığı konusunda herkesin bilgisi olduğunu, 3-5 kişinin davranışlarının bunu sarsmaya yetmeyeceğini kaydetti.

”Kıbrıs Türkleri ve Anavatan Türkiye arasındaki ilişkileri bozmanın mümkün olmadığını” vurgulayan Hüseyin Özgürgün, bu kritik günlerde kenetlenme ve güç birliği yapmanın ve milli birliği kuvvetlendirmenin çok önemli olduğunu ifade etti.

Özgürgün, temel amaçlarının devlet, hükümet ve halk işbirliği içinde, ülkenin ortak çıkarları için hareket etmek olduğunu, ülkenin aydınlık geleceği için bunların şart olduğunu söyledi.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde hem karışıklıklar, hem kaos hem de sıkıntıların had safhaya ulaştığını, her yerde bir sıkıntı ve problem olduğunu hatırlatan Özgürgün, gerekli önlemlerin zamanında alınarak ülkede bu tür sıkıntıların yaşanmaması için hükümet olarak çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

Hüseyin Özgürgün, popülist söylem ve sloganların arkasına saklanarak, sorumsuz davranıp tüm kesimleri sıkıntıya sokarak değil, ülkenin hak ve menfaatlerini ilgilendiren konularda, ülkenin tüm kesimlerinin menfaatlerini gözeterek, irade göstererek ve gerektiğinde karar almaktan çekinmeyerek hareket edeceklerini belirtti.

Özgürgün, yarını da düşünmek gerektiğini, bugün bazı tedbirlerin sıkıntı vereceğini ekonomik olarak da sıkıntı oluşturabileceğini, ancak gelecek düşünüldüğü zaman, ilerisinin çok daha güzel olması açısından bazı tedbirlerin alındığını söyledi.

-BAZI KARARLAR-

Hüseyin Özgürgün, Bakanlar Kurulu;nun bugün ayrıca, uzun yıllardır yapılamayan Türk Ajansı-Kıbrıs (TAK) Değişiklik Yasa Tasarısı;nı kabul edip, Cumhuriyet Meclisi;ne gönderdiğini açıkladı.

Halen çalışmakta olanların yanı sıra bundan sonra TAK;ta görev yapacakları kapsayacak yasa tasarısının, önemli ve hacimli bir yasa olduğunu bildiren Özgürgün, tasarının Cumhuriyet Meclisi;nde ivedilikle görüşülmesi ve yasalaşması temennisinde bulundu.

Bakanlar Kurulu;nun ayrıca tarımsal üreticiye dönük sıfır faizli kredi desteği programı altında 5 milyon TL;lik faiz farkı kaynağı ayrıldığını kaydeden Özgürgün, ”Bunun meydana getireceği kredi hacmi 30 milyon TL civarında olacak” dedi.

Hüseyin Özgürgün, Sosyal Sigortalar’da her ay yaşanan mali sıkıntıların bir an önce aşılabilmesi için alınması gereken önlemleri görüşen Bakanlar Kurulu;nun bu konuda yapısal reform çalışması yapmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı;nın görevlendirildiğini bildirdi.

Özgürgün, ”Sosyal Sigortalar;ın bugün çok önemli bir kitlesi var. Bunun gelecekte de bir sıkıntı yaşanmaması için bugünden önlemler ve yapısal kararlar alınması lazım” diye konuştu.

Hüseyin Özgürgün, Bakanlar Kurulu;nun, ayrıca özelleştirme yasası ile ilgili görüştüğünü açıkladı.

”Hangi kurumların özelleşeceği, bunların hangilerinin hazır olduğu ve özelleştirme ile sağlanacak faydalar enine boyuna tartışıldı” diyen Özgürgün, Bakanlar Kurulu;nun ivedilikle Özelleştirme Yasası;nın hazırlanması ve gelecek haftaki toplantıda görüşülmesini kararlaştırdığını belirtti. (İHA)

You may also like...