Kinay’dan 4-C’li işçi gafı

AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Seyitömer Termik Santrali’nin özelleşmesinden sonra burada çalışanlardan isteyenlerin 4-C kapsamında kamuda işçi olarak, diğer kurumlarda çalışabileceklerini söyleyerek 4/C’den bi haber olduğunu gösterdi.

Habere göre Kınay; isteyenlerin 4-C kapsamında kamuda işçi olarak, diğer kurumlarda çalışabileceklerini söylemiş. Eğer 657 sayılı yasanın 4/C maddesine bakılacak olursa işçi sayılmayan personel olarak nitelendirildiği hemen görülecektir. Dolayısıyla bu kadar temel bir meseleyi bile bilmeyen bir zihniyetin konu hakkında söylediklerinin ne derece ciddiye alınacağını kamuoyunun taktirlerine sunuyoruz.

Konuyla ilgili olarak Anadolu Ajansın servis ettiği haberin tam metni aşağıdadır.

“AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Seyitömer Termik Santrali’nin (SLİ) özelleşmesinden sonra burada çalışan memurların başka kurumlara devredileceğini bildirdi.

Kinay, yaptığı yazılı açıklamada, SLİ’nin özelleşmesinden sonra burada çalışanların mağdur olmamaları için ellerinden geleni yaptığını ifade etti.

Buralarda çalışanların, bugüne kadar biriken tazminatları ve diğer haklarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (OİB) tarafından, sorumluluğunun alındığını belirten Kinay, şunları kaydetti:

“İşletmeyi satın alan taraf, 3 yıl süreyle buralarda çalışanların yüzde 95’ini istihdam edecek. Memur statüsünde çalışanlar diğer kurumlara devredilecek. İşten çıkarma olmaması ve Kütahya’nın istihdam kaybı olmaması için bunlar önemli. İsteyen arkadaşlar 4-C kapsamında kamuda işçi olarak, diğer kurumlarda çalışabilecek. Bunlar şartnamede yazılı. Termik santral çalışanları, devir sonrası bu işletmede çalışmak istemezlerse EUAŞ’a bağlı diğer santrallerde çalışabilirler.”” (Özelleştirme.Net)

You may also like...