Kıdem tazminatına 3’lü yeni formül

Hükümet sendikalardan sert tepki alınca kıdemde yeni formül arayışına girdi. 3’lü formülle, işçinin tazminata hak kazanabilmesi, 3, 5 veya 10 yıl çalışması ile gerçekleşecek.

Hükümet, kıdem tazminatının iç edilmesiyle ilgili tasarıları kamuoyundan ve sendikalardan sert tepki alınca yeni formüller aramaya başladı. Hükümet bu konuda şimdi de 3 seçenekli süre koşulu getirmeye hazırlanıyor. Hükümetin yeni kıdem tazminatı projesi üzerindeki tartışmalar sürüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının kaldırılarak, her işçinin kişisel hesabı şeklinde bir kıdem fonu oluşturulmasının planlandığını ise doğrulayarak, ’Sosyal taraflarla görüşmeden birşey söylemek mümkün değil. Henüz bir taslak da ortada yok’dedi. Edinilen bilgiye göre hükümet bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni model gündemde

Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, üç koldan kıdem tazminatının değiştirilmesine dönük yeni bir model üzerinde duruyor. İşveren, rekabet gücünün yükseltilmesi için kıdem tazminatının kaldırılması yönünde hükümete yönelik baskısını artırıyor. Ancak kıdem tazminatında en büyük tepkileri ’süre tartışması’oluşturuyor. Mevcut sistemde, bir çalışanın kıdem tazminatına hak kazanması için en az 1 yıl çalışması gerekiyor. Her tam yıl için işçiye 30 günlük brüt maaşı oranında ödeme yapılıyor. Yeni modelde ise bir işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için en az 3 yıl, 5 yıl veya 10 yıl çalışması planlanıyor. Öte yandan Kıdem Tazminatı Fonu üzerinde biriken paranın Hazine bonosu üzerinden nemalanması da düşünülüyor. Uygulamada, işçiler kıdem tazminatını son brüt maaşı üzerinden alıyor.

Kıstas, ortalama maaş

Yeni sistemde ise bir işçinin kıdem tazminatı almaya hak kazandığı süre içindeki ortalama maaşı esas alınacak. Örneğin bir işçi kıdem tazminatını almaya 10 yıllık hizmet süresi sonunda hak kazanırsa, her yıl için 30 günlük brüt maaşı hesaplanacak. Ancak son maaşı yerine ortalama maaşı esas alınacağı için, kıdem tazminatı oranı da büyük ölçüde düşecek.

“Esnek istihdam modeli grev kararı sebebi”

Hükümetin çalışma ekonomisi üzerindeki müdahalelerine Türkiye Kamu-Sen’den de tepki geldi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, esnek istihdamın kabul edilemeyeceğini, tüm sözleşmeli ve 4-C’li personelin kadroya geçirilmesi için gerekirse üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını belirtti. Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bütün basın yayın organlarında kamuda ve özel sektörde esnek istihdama geçiş için gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağı haberlerinin yer aldığını ifade etti. Esneklik adı altında sunulan istihdam biçiminin her türlü güvenceden mahrum, tayin hakkı olmayan, sendikasız, güvencesiz bir model olduğunu öne süren Koncuk, mücadelelerinin, kamu kesimi başta olmak üzere tüm ülkede istihdam mantığının güvenceli, sürekli ve uluslararası sözleşmelerde tanımlanan “düzgün iş” kavramına uygun hale getirilmesi olduğunu bildirdi. Esnek istihdamın kabul edilemeyeceğini ifade eden Koncuk, tüm sözleşmeli ve 4-C’li personelin kadroya geçirilmesi için gerekirse üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını kaydetti. (Yeniçağ)

You may also like...