Kamuda çalışan 4/B sözleşmeli personelin kadro sorunu çözülmeli

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/B sözleşmeli kamu personelleri 5 yıldır kadro bekliyor. Aynı işi yapan kadrolu ve sözleşmeli memur ayrımı kamuda çözülmesi gereken en büyük sorunlardan biridir. Bedelli askerlik isteyenler çözdü, sıra 4/B’lilerde!

Kamuda 657 Devlet Memurlar Kanununa tabi olarak aynı işi yapmasına rağmen sözleşmeli ve kadrolu memur ayrımı sorunu çözülecek mi? Gerek Sağlık Bakanlığında, gerek Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli, sözleşmeli öğretmen çalıştıran en büyük iki kurum.

Sadece bu kurumlar değil, neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşlarında aynı işi yapmalarına rağmen isim farkından dolayı gerek özlük gerekse mali haklarda yaşanan farklılıklardan dolayı mağduriyet yaşayan bir kesim var!

Bilindiği üzere Bedelli Askerlik bekleyen adaylar sosyal medyada yetkililerin peşini bırakmadı ve sonunda başardılar. Kamuda 4/B’li çalışan sayısı da yadsınamayacak kadar fazla ve her geçen gün de kamuya kadrolu yerine daha çok sözleşmeli personel alınıyor.

Kamuda neredeyse 300 bin personel var ve daha güçlü sesini çıkarması adına My Memur olarak her zaman yanlarında olduğumuzu ve kadro için kendileri ile mücadele edeceğimizi bilmelerini isteriz.

Aynı yerde çalışan memurlar sırf 4/A kadrolu, 4/B sözleşmeli statü farkından dolayı birçok haktan faydalanamamaktadırlar. Kadrolu memurlar için tanınan hakların neredeyse yarısı yok! Gerek izinler, atamalar, nakiller, gerekse mali konularda kadrolu memurlardan farklı ve yetersiz haklara sahipler.

Kamuda 657 DMK’ya tabi kadrolu ve sözleşmeli memur ayrımının yani kısacası memur ayrımının sona ermesi adına gerek sözleşmeli çalışan personellerin gerekse yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını ve çaba göstermesini talep ediyoruz. (My Memur)

You may also like...