Kamu-Sen meclis önünde kadro istedi

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Koncuk: “Başta 4/C’liler olmak üzere kadro kapsamı dışında kalan tüm personeli, istisnasız kadroya geçirin ve derhal bu hatayı telafi edin”

Sözleşmelilerin Kadroya Geçirilmesi Kararı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, istihdam anlayışının güvenli, sürekli ve uluslararası sözleşmelerdeki “düzgün iş” kavramına uygun hale getirilmesi gerektiğini savunarak, başta 4/C’liler olmak üzere kapsam dışında kalan sözleşmelilerin kadroya alınmasını istedi.

TBMM Dikmen Kapısı’ndaki basın açıklamasında, Türkiye-Kamu-Sen olarak yıllardır sözleşmeli personelin sesi olduklarını savunarak, esnek ve sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasına karşı tek başına mücadele verdiklerini ileri sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleşmeli personelin kadroya geçirileceğine ilişkin açıklamasıyla tüm sözleşmeliler adına büyük bir umuda kapıldıklarını belirten Koncuk, ancak 4/C’li ve diğer sözleşmeli çalışanlar adına “kara bir gün” yaşandığını öne sürdü.

Koncuk, şunları kaydetti:

“Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin detaylar belli olduğunda sevinciğimiz kursağımızda kaldı. Yaklaşık 140 bin çeşitli statülerdeki sözleşmeli personelden 23 bin 4/C’liyi ve 20-25 bin dolayındaki diğer sözleşmeli ve vekil personeli kadro dışı bıraktılar. Başta 4/C’liler olmak üzere kadro kapsamı dışında kalan tüm personeli, istisnasız kadroya geçirin ve derhal bu hatayı telafi edin. Bundan böyle bir daha kamuya, sözleşmeli ve geçici personel almayın.”

Koncuk, Türkiye Kamu-Sen olarak istihdam anlayışının güvenli, sürekli ve uluslararası sözleşmelerdeki “düzgün iş” kavramına uygun hale getirilmesini istedi.

Basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ve Konfederasyon üyesi 4/C’li çalışanlar katıldı. (AA)

You may also like...