Kamu-Sen Heyeti, Naci AĞBAL’a rapor sundu

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu üyelerimiz Maliye Bakanı Naci Ağbal’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

KONCUK: EKONOMİK VE MALİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ HEYECANLA BEKLİYORUZ

Genel Başkanımız İsmail Koncuk Bakan Ağbal’a yeni görevinde başarılar dilerken kamu çalışanlarının yığınla çözüm bekleyen sorunları olduğunu, bunların başında da özellikle mali konuların geldiğine vurgu yaptı. Koncuk, “Yeni görevinizin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Yıllardır Maliye Bakanlığı içerisinde çeşitli görevlerde bulunan ve kurumu yakından tanıyan bir şahsiyetin bugün Maliye Bakanı olarak en tepe noktada görev yapacak olması bizleri memnun etmiştir.

Ülkenin ve kamu çalışanlarının beklentileri ortadadır. Özellikle kamu çalışanlarının yığınla bekleyen sorunları içerisinde başlıca sorunların ekonomik ve mali alanda olduğunu biliyoruz. Bunların çözümü noktasında Maliye Bakanlığı’nın alacağı tedbirler ve atacağı adımları heyecanla bekliyoruz” dedi.

Genel Başkanımız İsmail Koncuk, Maliye çalışanları ve çalışma hayatının çözüm bekleyen öncelikli sorunlarının yer aldığı bir raporu da Maliye Bakanı Ağbal’a sundu.

NACİ AĞBAL: ZİYARETİNİZDEN MEMNUNİYET DUYDUM

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, gündeme getirilen tüm sorunların takipçisi olacağını belirtti. Bakan Naci Ağbal, konfederasyonumuza çalışmalarında başarılar diledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’a gerçekleştirdiğimiz ziyarete, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, Türkiye Kamu-Sen Genel Basın Sekreteri ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı’da katıldı. (Kamu-Sen)

RAPORDAN 4/C İLE İLGİLİ KISIMLAR

Toplu sözleşme görüşmelerinde üzerinde çalışma yapılması konusunda karar alınan 4/C’li ve sözleşmeli personel ile kamu işçilerinin kadroya geçirilmesine ilişkin olarak yaşanan gelişmeler hakkında kamuoyunun yeterince bilgi sahibi olamadığı görülmektedir. Bu çerçevede, taşeron çalışanları da kapsama dâhil edilerek tüm konfederasyonların içinde yer aldığı bir komisyon oluşturulmalı ve çalışmalar ivedilikle tamamlanarak söz konusu personelin kadroya geçirilmesi sağlanmalıdır.

Toplu Sözleşme ile 01.07.2012 tarihinden itibaren 4/C’li çalışanlara sadece Maliye Bakanlığı’nda fazla çalışma ücreti hala ödenmemektedir. Başta 4/C’li çalışanlar olmak üzere tüm personelin bu konudaki mağduriyetleri giderilmelidir.

2015 yılında imzalanan toplu sözleşme ile 4/C’li personele 1800 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı tutarında yaklaşık 150 TL ek ödeme verilmesi kararlaştırılmışken, daha önce yargı yoluna başvuran personele 550 TL ek ödeme ödenmesine hükmedilmiştir. Bu durumda toplu sözleşmede 4/C’li personelin hakları kısıtlanmıştır. Bu bakımdan ortaya çıkan bu adaletsizlik yargı kararlarına uygun bir şekilde giderilmeli, söz konusu personele 6620 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı tutarında ek ödeme verilmelidir.

2016.02.05 Kamu-Sen Maliye Bakanı Rapor

You may also like...