Kamu çalışanları bir cümleye, 4/C’liler ek ödemeye hapsoldu

24-26 Mart tarihleri arasında Antalya’da yapılan Memur-Sen 5. Büyük Türkiye Buluşması gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Ali YALÇIN, konuşmasının büyük bir kısmını referandum konusuna ayırdı. Çok az bir kısmında kamu çalışanlarının sorunlarına yer verdi. Bu sorunları sıralarken de 4/C’liler’e sıra gelince kadroyu pas geçerek sadece ek ödeme mağduriyeti için çözüm istediklerin ifade etti. İşte Yalçın’ın kamu çalışanları için yaptığı talepler:

Toplu Sözleşme Kazanımlarımızın Bekçisi, Yeni Kazanımların Takipçisiyiz

Mayıs’ta önemli bir sürece gireceklerini söyleyen Yalçın, bir önceki dönem imzalanan toplu sözleşme kazanımlarının da bekçisi olduklarını vurguladı. Yalçın, “KİT personelinin yıllık izinleri konusunda Kamu Denetçiliği Kurumuna iki başvuru yaptık: KİT’lerde ücret gruplarının 5’ten 3’e düşürülmesi ve haksız yere yok sayılan 4/C’li personelin ek ödeme mağduriyetini gündeme getirerek çözümünü istedik” şeklinde konuştu.

4. Dönem Toplu Sözleşmesine hazırlandıklarını anlatan Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ek ödemeden ek göstergeye; kadroya geçişten kadro derecelerine; maaş zam oranından ilave artış kalemlerine; sosyal haklardan özlük haklarına kapsayıcı tekliflerle masada olacağız. Emeğimizin doğrudan karşılığını ve Türkiye’nin büyümesinden payımızı istiyoruz. 4.Dönem Toplu Sözleşmesi, Türkiye’nin vesayetten kurtuluşuna ilişkin ilk kapsamlı kutlama olarak kayda geçmeli. Kamu görevlileri gelir vergisiyle, doğrudan ve dolaylı vergilerle vergi mağduru yapılıyor.”

Daha önce yapılan Türkiye Buluşmalarında kamu görevlileri için bazı talepler yapılır ve toplantıya katılan devlet büyükleri buna karşılık verirdi. Bu sefer böyle bir şey gerçekleşmediği gibi, kamu çalışanlarının sorunları sadece bir cümleyle geçiştirildi. Böylece 4/C’liler de adeta ek ödemeye hapsedilmiş oldu. (Özelleştirme.Net)

You may also like...

  • eserel

    Ali Yalçın dan da anca bu beklenirdi zaten …

  • polat

    sizin gibi sendikacıların allah belasını versin adammısınız ki siz çalışanın düşmanısınız

  • bıcırık

    Bunlarda biraz haysiyet olsa o koltukta durmazlardı.Ama nerde.Çünkü amaçları biz değiliz onlar kendi koltuk ve rantları için uğraşıyorlar.Aslında hükümete yalaklık yapıyorlar.Ama bilmiyorlar ki yalakalık yaptıkları kişilerin gözünde delikli para kadar değerleri yok. 2019 seçimlerinde çoğu sendikacı aday.