Kahrolsun 4 C, kahrolsun taşeron uygulaması

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, TBMM kürsüsünde Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın mektubunu okudu. ANKARA (ANKA) – CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, TBMM kürsüsünde Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın mektubunu okudu.

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. CHP, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı Kanun Teklifi görüşmelerinde “Meclis Genel Kurulu görüşmeleri tutanaklarının vakit geçirilmeden Meclis’in internet sitesinde yayınlanması için” önerge verdi. Önerge üzerine konuşmak üzere söz alan CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, CHP’nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay’ın yazdığı mektubu okudu. Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Sevgili dostlar Ankara’nın en güzel mevsimi sonbaharını birlikte soluyacağımız günlerin özlemi ile sizleri selamlıyorum. Karlı bir kış günü Ankara’dan ayrılmamın üzerinden 11 mevsim geçti. Günler 4 haneli rakamlara ulaştı. Tarih boyunca aydınların yaşadığı ortak kaderden ben de payıma düşeni yaşıyorum. Bu gerçeğin rehberliğinde Silivri’nin duvarlarını kara tahtaya çevirip eğitimimin geri kalanına tamamlamaya çalışıyorum. Mithatpaşa’dan bu yana siyasi davaların en uzun süreli olanını yaşıyoruz. Yargılama sürecinin doğrudan cezaya döndüğü bir süreç içindeyiz. Herşey göz önündeymiş şeffafmış gibi gerçekler bir türlü gün yüzüne çıkmıyor. İleride Silivri arşivleri açıldığında hukukun yargı ve siyaset eliyle çürütüldüğü görülecek. İnsanların en hassas olduğu duyguları üzerinden suçlama üretilerek yaşam biçimlerinin cezalandırıldığı görülecek. Hukukun en temel ilkesi masumiyet karinesinin mahkumiyete dönüştüğü görülecek. Terazili hukuk heykelinin sadece gözlerinin değil kulakları ve ağzının da kapalı olduğu bir dönemin yaşandığı ortaya çıkacak. Cezaevlerindeki en önemli sağlık sorunun hukuk yetmezliği olduğu ortaya çıkacak.”

Balbay mektubu, “özgürlükte buluşmak dileğiyle, omuz omuza olacağım günlerin özlemiyle” sözleriyle bitti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de kendi hakkını hukukunu koruyamayan TBMM’nin temsil ettiği milletin hakkı hukukunu da koruyamayacağını belirterek 8 tutuklu milletvekilinin yasama görevini yapması noktasında Meclis’in adım atmamasını eleştirdi.

-YURT DIŞINDAKİ CUMHURİYET ARŞİVLERİ-

MHP yasanın 14. maddesinde yurt dışı ve içindeki kütüphanelerdeki Cumhuriyet arşivlerinin TBMM’ye kazandırılması için Meclis kütüphanesine görev verilmesi için önerge verdi. Önerge kabul edildi.

-“TUTUKLU VEKİLLERE VERİLEN SEKRETERLER GERİ ALINDI”-

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili konuştu. İl seçim kurulları belge verdikten sonra milletvekili sıfatı kazanıldığını söyleyen Tanal, buna karşın 8 milletvekilinin maaşının ödenmemesinin yasal dayanağı olmadığını savundu. Tanal, tutuklu milletvekilleri için sekreter verildiği açıklamasının doğru olmadığını, tahsis edilen sekreterlerin geri alındığını verilen cep telefonlarının da görüşmeye açılmadığını söyledi.

-SİYASİ PARTİ GRUP TOPLANTILARI YAYINLANMAYACAK”-

AKP, kanunun Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığının görevleri arasındaki, “Genel Kurul görüşmeleri ile siyasi parti grup toplantıları yayınlamak, yayınlatmak” maddesinden siyasi parti gruplarını çıkartmak için önerge verdi. Plan Bütçe Komisyonu’nda alt ve üst komisyonlarda Meclis TV’nin Meclis başkanı, grupları naklen yayınlatma konusunda mutabakata vardıklarını dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, iktidar partisi önergesi ile naklen yayınlatmadan siyasi parti grupların çıkartılmasını eleştirdi. Aslanoğlu, “Üzüntülerimi belirtiyorum. Mutabakat zaptına aykırı davrandınız. Bunu partinize anlatamadınız ise yazıklar olsun size” dedi. AKP’nin önergesi kabul edildi.

4-C uygulaması ile ilgili söz alan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, bu çalışma sistemini eleştirdiği konuşmasını, “Kahrolsun 4 C, kahrolsun taşeron uygulaması” sözleriyle bitirdi. (ANKA)

You may also like...