Kadro olmazsa seyyanen zam

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptığı basın toplantısı ile Toplu Sözleşme Taleplerini kamuoyuyla paylaştı. İşte Genel Başkan Gündoğdu’nun 4/C’liler için yaptığı talepler;

Sendika, Talep Konusu, Mevcut Durum ve Talebimiz şeklinde grupladığı taleplerinin 4/C maddesinde mevcut durum olarak; “11 Ay 28 gün istihdam, İş güvencesi yok, Kadroları yok, Bakanlar Kurulunda belirtilen gösterge rakamları ile aylık katsayısının çarpımıyla bulunan tutarda maaş alıyorlar.” şeklinde özetlenmiş.

Talepler sekmesinde ise;

* Kadroya geçirilmeleri,

* Aylık katsayısında yapılan artış dışında;

1/1/2014’den geçerli olmak üzere 200 TL seyyanen zam

1/7/2014’den geçerli olmak üzere 200 TL seyyanen zam

* (Yükseköğrenim mezunu 4/C’li personel için seyyanen zam oranının daha yüksek uygulanması)

* Aile yardımından yararlandırılması.

maddelerine yer verilmiş.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, 4/C’lilerin kadroya geçirilmesinin gündemde olmadığını çeşitli vesilelerle ifade etmişti. Ahmet GÜNDOĞDU’nun Gazete Kamu sitesine verdiği röportajda ise 4/C’nin aile yardımına engel olduğunu açıklamıştı. Bu bilgiler ışığında talepler arasında yer alan bu maddeler için umutlanmamak gerektiğini düşünüyoruz.

Geriye kalan 200+200 seyyanen zamdan ne kadarı gerçeğe dönüşür bilinmez ama taleplerin bu şekilde olması halinde, bu toplu sözleşmede elde edilecek kazanımın seyyanen zamdan öteye gidemeyeceği görülmektedir.

Süreç içerisinde yapılacak çeşitli etkinliklerin sürece katkı sağlayacağının muhakkak olduğunu düşündüğümüz için toplu sözleşme süresince yapılacak olan çadır kurma ve açlık grevi eylemlerine durumlarının uygun olanların katılmasının hayati önem taşıdığını ifade ederek, bu toplu sözleşmenin tüm 4/C’liler için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. (Özelleştirme.Net)

You may also like...