İsmail Koncuk, 4/C’lilerin 4/B’ye geçirilmelerini değerlendirdi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal B’de yayınlanan Emre SAKLICA’nın hazırlayıp sunduğu Güncel programında 4/C’lilerin 4/B’ye geçirilmelerini değerlendirdi.

Koncuk programda şu ifadelere yer verdi;

4/C’lilerin 4/B kadrosuna alınması sevindirici bir gelişmedir. Türkiye Kamu-Sen olarak tabi ki 4/C’li çalışanlarımızın 4/A kadrosuna alınmalarını isterdik. Talebimiz bu yöndeydi. Çünkü 4/B de tartışılan bir sistemdir. Buna rağmen yapılan düzenleme olumlu bir gelişmedir. Bizler biliyoruz ki, 4/C sistemi Türk toplumuna yakışmayan hukuksuz haksız bir sistemdi. O yüzden sevindirici bir gelişmedir. Kanuna baktığımız zaman “4/C’lilerle ilgili yeni pozisyonlar ihdas edilecektir” diyor. Yani düzenleme, ilgili bakanlıklara konuyla ilgili çalışmaları için bir alan yaratmıştır. Mesele bu alan nasıl kullanılacak, onu göreceğiz.

4/C’lilerin talepleri bellidir. Hem Çalışma Bakanlığı, hem de Maliye Bakanlığı bu taleplerden haberdardır. Ama geçiş nasıl sağlanacak bir belirsizlik var. Hükümete şunu tavsiye ediyoruz, 4/C konusunda büyük işler yaptınız, küçük işlerde boğulmayın. Düzenlemede bazı konularda kalın çizgiler çizildi. Arkadaşlarımızın da endişelenmesine neden olan da şudur ki; üniversite mezunlarının büro elemanı olarak belirlenmesi, diğer mezunların da destek hizmetler sınıfında istihdamı yapılması. Bilinen bunlar. Bu tatmin edici düzenleme olmayacaktır. Bunu doğru bulmayız. Arkadaşlarımızın kendi kadrolarıyla ilgili işlerde çalıştırılması bundan sonraki tartışmaların da önüne geçebilecektir. Artık başka problemler doğmasın istiyoruz. Düzenleme, yetkiyi, mevzuatı yapacak olan Çalışma Bakanlığı’na bırakmıştır. 4/C’li kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun. Onlar kadar sevindik. 4/C liler için var gücümüzle mücadele ettik.

You may also like...