İşkur'un Yayımladığı İşçi Alımlarına Başvurmak İsteyen Adaylara Hatırlatma

Memurlar.Net’in İş-Kur işçi alımı ile ilgili olarak yaptığı açıklayıcı bir değerlendirme.

ÖZELLEŞTİRME HALİNDE NE OLUR?

Kamu kurumlarında işçi statüsünün yanında bir kaç statüde daha istihdam yapılmaktadır. Bu statülerin tümü, özelleştirme halinde diğer kamu kurumlarına memur olarak atanma hakkına sahip değildir.

Özelleştirme işlemleri 4046 olarak adlandırılan bir Kanuna göre yürütülmektedir. Kanunun 22. maddesinin ilk fıkrasına göre, özelleştirme halinde diğer kamu kurumlarına memur olarak atanma hakkına sahip olan statüler şu şekildedir:

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olarak veya sözleşmeli statüde çalışmakta olanlar

2- İş kanunlarına tâbi olarak görev yapmakla birlikte toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanmayan genel müdür, genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, kurul başkanı, daire başkanı, müessese, bölge, fabrika, işletme ve şube müdürü, müfettiş ve müfettiş yardımcısı, müşavir ve başuzman unvanlı kadrolara atanmak suretiyle görev yapan personel.

Yukarıdaki iki statü dışında kalan personel, özelleştirme halinde diğer kurumlara memur olarak atanma hakkına sahip değildir.

Bu bağlamda, örneğin BOTAŞ’a işçi olarak atanacak bir mühendis, bu statüde kaldığı müddetçe, özelleştirme halinde memur olarak diğer kurumlara aktarılma hakkına sahip olmayacaktır. Yine TEDAŞ’ta işçi olarak işe başlayacak bir tekniker, özelleştirme halinde diğer kurumlara aktarılma hakkına sahip olmayacaktır.

KPSS PUANI ÖSYM YERLEŞTİRMELERİNDE KULLANILABİLİR Mİ?

Daha öncede açıkladığımız üzere, “iki kez yerleşememe kuralı” sadece ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirmeler için geçerlidir. Adalet Bakanlığı ve TSK’nın merkezi yerleştirme dışında kalan atamaları ile işçi alımları bu sınırlamanın dışındadır. Bu nedenle, 2008 KPSS puanı ile işçi olarak atanmaya hak kazanan bir aday ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işlemlerine katılabilir. Bu tür bir durumda, yani işçi olarak çalışan bir adayın ÖSYM yerleştirmeleri ile bir kamu kurumuna memur veya sözleşmeli personel olarak atanması durumunda, adayın işçilik görevini bırakarak yeni görevine ertesi gün başlaması mümkündür.

İŞÇİLİKTEN MEMURLUĞA NAKİL VAR MIDIR?

İşçi pozisyonunda çalışan bir aday, kamu kurumlarındaki memur kadrolarına naklen geçiş hakkına sahip değildir. Bu statüde çalışanlar memurların sahip olduğu haklara sahip değilllerdir.

İŞÇİ’NİN DİĞER BİR İŞÇİ KADROSUNA NAKLİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Daha önce bu konuya ilişkin olarak sorulan bir soruya verilen cevabı görmek için tıklayınız.

İŞÇİ ALIMI NASIL YAPILIYOR?

Yayımlanmış olan ilanlara KPSS’ye girmiş ve İŞKUR’a kaydını yaptırmış adaylar başvurabilmektedir. Adaylar İŞKUR ünitelerine başvurmakta, başvuralar arasından 3 katı kadar aday, sözlü sınav yapılmak üzere ilanı veren kuruma gönderilmektedir. İlanı veren kamu kurumunun uygulayacağı sözlü sınav ile süreç tamamlanmaktadır.

You may also like...

  • Yüksel ÖZDEMİR

    Dün akşam Çanakkaleye ziyarete gelen MHP Çanakkale milletvekili sayın Mustafa Kemal CENGİZ ile görüştük.İçinde bulunduğumuz durumu kendisine detaylı biçimde aktardık.Kendisi bize durumdan haberdar olduklarını ama maliye bakanının iş verdik onlara ne dırdır ediyorlar dediğini söyledi. Bizden hakkımızda detaylı bir rapor istedi.Haftaya kendisine raporu sunacağız.Mecliste gündem dışı konuşma yapacağını bizede konuşma yapacağı günü haber verecek.Konuşma yapacağı gün siteden haber vereceğiz.Saygılar.

  • Ali ERDEM

    özelleştirmede öncelikli olarak şu ana kadar işkur’a 15 başvurum oldu ama sıralamaya giremedim işkur’un nihai listelerini sürekli kontrol ederim daha bir tane özelleştirmede önceliklinin sıralamaya girdiğini görmedim.askerliğini 19 ay yapanlar bir türlü bitmedi bizde askere 15 ay diye gittik ama 18 ay yaptık.ben kesinlikle bunlara karşı değilim ama işkur’un sistemini eleştiriyorum işkur onlardan açık iş sayısının 3-4 katı gönderiyor bu hakkın bize de verilmesinden yanayım anlıyorumki bu ülkede üst kademeden alt kademeye kadar bizlere garezleri var suçumuz özelleştirme kapsamında olan kuruluşta çalışmak