İşi gibi hastalığı da amansız

Hizan’da yaşayan “demiyelinizan polinöropati” adlı hastalığa yakalanan Nedim İlgaz, tedavi için yetkililerden yardım bekliyor.

Nedim İlgaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amansız bir hastalığa yakalandığını ve başta Sağlık Bakanı olmak üzere devlet büyüklerinden yardım beklediğini söyledi.

39 yaşında, evli ve dört çocuk babası olduğunu belirten İlgaz, şöyle konuştu:

“Hizan Lisesi’nde 4-C kapsamında hizmetli olarak çalışıyorum. Yaklaşık 6 yıl önce amansız bir hastalığa yakalandım. Bütün vücudumda yanma meydana geliyordu. Vücudumun her yeri alev alev yanıyordu. Bu dayanılacak bir acı değildi. Hastalandıktan sonra tedavi için yapmadığım kalmadı. Birçok doktora başvurdum. En son bir yıl önce Dünya Ağrı Merkezi Başkanı’nın tavsiyesi üzerine, Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne gittim. Prof. Dr. Ersin Tan’ın 36 günlük araştırmasından sonra hastalığıma teşhis konuldu. Bana ‘demiyelinizan polinörapati’ hastalığına yakalandığım söylendi. Teşhisten sonra bazı ilaçlar kullandım. Ancak bu ilaçlar hastalığımı bitirmedi. Sadece ağrılarımın şiddeti kısmen azaldı.”

Yakalandığı hastalığın ardından merdiven çıkamadığını, el ve kollarını fazla kullanmadığını, ayakta fazla dolaşamadığını ifade eden İlgaz, bunları yapınca da şiddetli ağrı yaşadığını kaydetti.

İlgaz, şunları söyledi:

“Yaşamak bana çok zor geliyor. Bu hastalığa dayanmak zor. Modern tıbbın yanında, alternatif tıpta şifa aradım. Bitkisel ilaçlar kullandım. Gitmediğim kaplıca kalmadı. Her türlü fizik tedavi gördüm. Fakat bunlardan hiç bir fayda görmedim. Aksine hastalığımın şiddetini arttırdı. Bu hastalığıma teşhis konana kadar, dost ve akrabalardan topladığım 186 bin lirayı harcadım. Bütün varımı yoğumu verdim. Gün oldu eve ekmek alacak param bile kalmadı. Akrabalar ve dostların sayesinde evimi geçindiriyorum. Çünkü çok borcum var. Onları ödemeye çalışıyorum. Başta Sağlık Bakanı olmak üzere, bütün devlet büyüklerinden yardım bekliyorum. Yeter ki beni bu hastalıktan kurtarsınlar.” (AA)

You may also like...