“İşçiler, 4/C ucubesi altında yaşam mücadelesi veriyorlar”

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı ekonomik veriler araştırmasına göre, özelleştirme politikaları ülkemizin çalışma hayatına da büyük bir darbe vurdu.

Özelleştirme uygulamalarının başladığı 1986 ile 2003 yılları arasında yalnızca 8,2 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirilirken, 2004 ile 2015 yılları arasında ise 58,8 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Bu süreçte Tüpraş, Petkim, Türk Telekom, Erdemir, Sümerbank, Seka gibi yüzlerce kamu iktisadi teşekkülü satılarak, birçoğunun tüzel kişiliğine son verildi ve kapısına kilit vuruldu.

Araştırmada, özelleştirilen şirketlerin %49’unun tesis ve varlık satışı, %33’ünün ise blok satış yöntemiyle bütün taşınmazları ile birlikte devredildiği belirtilirken, milletin vergileriyle kurulan yüz milyarlarca dolarlık şirketlerin mal varlıklarıyla birlikte 58,8 milyar dolar karşılığında sermaye sahiplerine peşkeş çekildiği ifade edildi.

2003 yılından bugüne kadar gerçekleştirilen özelleştirmelerin bir başka olumsuz yansıması ise çalışma hayatında görüldü. Özelleştirilen kuruluşlarda görev yapan memurlar maaşları dondurularak başka kurumlara gönderildi. Ailelerinden, evlerinden uzak kalan bu çalışanlar, yıllarca hiç maaş zammı almadan çalışmaya mahkum edildi.

Bu kuruluşlarda işçi statüsü ile çalışanların birçoğu emekli edildi. Geriye kalanların büyük bölümü işten çıkartıldı. Ortaya çıkan bu mağduriyeti gidermek amacıyla, işten çıkartılanlar kamuda 4/C’li olarak çalıştırılmaya başlandı. Ancak 4/C’li statü; bu çalışanlarımıza daha önce aldıkları maaşın yarısını bile alamayacakları, izin haklarının sınırlı olduğu, fazla mesailerinin verilmediği, tayin terfi gibi haklarının bulunmadığı bir sistemi dayattı.

Şu anda kamuda 4/C statüsünde çalışan 23 bin dolayında kamu görevlisi hizmet verirken, yaşadıkları bu mağduriyetin giderilmesi için kadro bekliyor.

GENEL BAŞKAN: ÖZELLEŞTİRMENİN YARATTIĞI TAHRİBATI ONARMAK İNSANİ BİR SORUMLULUKTUR

Araştırma hakkında görüşlerini dile getiren Genel Başkan İsmail Koncuk, “özelleştirme ne ekonomik olarak, ne de sosyal olarak bu topluma hiçbir fayda sağlamamıştır” dedi.

Genel Başkan açıklamasında şunları ifade etti;

“2004 ile 2015 yılları arasında özelleştirilen kurumların şimdi yeniden faaliyete geçirilmesi için trilyonlarca dolarlık yatırıma ihtiyaç vardır. Oysa bu kuruluşlar 58 milyar dolar gibi komik bir rakama elden çıkarılmıştır.

Milletimizin vergileriyle kurulmuş olan bu işletmelerin ardından çalışanlara yapılan kıyım ise başka bir sosyal felaket olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kuruluşların özelleştirilmesi sonucunda buralarda çalışan işçi ve memurlar yıllardan beri her türlü olumsuz ekonomik koşullara karşı sahipsiz bırakılmıştır. Memurlar araştırmacı unvanıyla atıl bir vaziyette, maaşları dondurularak sefalete mahkum edildi. işçilerin bir bölümü ise, şimdi 4/C ucubesi altında yaşam mücadelesi veriyorlar.

Türkiye Kamu-Sen olarak özelleştirme mağduru memurlarımızın haklarının korunması gerektiğini bir kez daha vurgularken, çalıştıkları kuruluşlar özelleştirildiği için adeta cezalandırılan 4/C’li çalışanlarımızın da toplu sözleşme görüşmelerinde kararlaştırıldığı üzere kadroya geçirilmesinin insani bir zorunluluk olduğunu ifade ediyoruz”. (Türkiye Kamu-Sen (

You may also like...

  • 4/c gene mi gol değil?

    Çok doğru bir yazı ancak eksik birazını da ben tamamlayayım istedim. Türkiyede biliyorsunuz çok klasik bir söz var”4/C’ ye kadro verilirse Dünyanın 17.büyük ekonomisi olan Türk Ekonomisi’nde ki dengeler sarsılır.Ekonomi çöker.” Bunu taaa Sayın Babacandan beri biliyoruz.Peki asgari ücret 1300tl.oldu Türk Ekonomisi battı mı?İstanbula 3.köprü,İzmir-İstanbul arasını 3 saate düşürecek dünyanın 2.en uzun köprüsü bitmek üzere Türk Ekonomisi battı mı?720.000 taşerona kadro veriliyor Türk Ekonomisi battı mı? 2.500.000 Sürüye vatandaşına ev sahipliği yapıyoruz Türk Ekonomisi battı mı?sabaha kadar yazarım.Bu şu demek oluyor ki siyasetçiler işlerine geldiği gibi konuşuyor,yalan söylemekten kesinlikle çekinmiyorlar en kötüsü de devlette çalışmamıza ,emek vermemize rağmen hiç umurlarında değiliz.Ne kadar acı bir durum.

  • htunc72

    Sevgili arkadaşlar hepimiz çok iyi biliyoruz ki 4c ‘lilere kin tutmuş bir yönetim var bu ülkede ve kadro verilmeyecek sanırım derdimize derman yok artık twiterdan ötenazi istiyoruz başlığıyla sorunu geniş kitlelere duyuralım bizim çektiğimiz acılar sıkıntılar hayal kırıklıkları yok saymalar inanın ötenazi isteyen bir insaninki kadar dayanılmaz olmaya başladı sanırım başka izahı yok artık bu meselenin evet ötenazi yani alın canımızı kurtarin bizi de kendinizide diyelim bitsin