İş sonu tazminatı hakkında açıklama

Daha önce yayınladığımız “Maliye’den, 4/C’liye İş Sonu Tazminatı açıklaması” haberinden sonra ortaya çıkan yanlış anlaşılmalar üzerine bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere hükümet, devam eden davaları da dikkate alarak 2010 yılı karanamesinde iş sonu tazminatı hakkı getirdi. O günden sonra 2010 yılında emekli olmak için kurumlarına başvuran arkadaşlarımızın tazminat işlemlerinin nasıl yapılacağı kurumlar tarafından bakanlıklara soruldu. Muhtemeldir ki bakanlıklar da Maliye Bakanlığına sorduğu için; maliye bu konudaki iş ve işlemlerin nasıl yapılacağına dair bir açıklama yayınladı.

İşte bu yayınladığımız yazı bu açıklama metnidir. Yani yeni ve farklı bir durum söz konusu değildir.

Gelinen son durum şöyledir: 2010 yılından sonra emekli olan bir geçici personel, 4/C’li olarak çalıştığı süreler dikkate alınarak ay olarak hesaplanarak, her 12 ay için son aldığı bürüt ücret ödenecektir. Örnek vermek gerekirse; 2005 yılından bu yana 4/C’li olarak çalışan bir personel bu ay emekli olursa 2005 ten bu yana çalıştığı aylar toplanarak yukarıda arz ettiğim şekilde hesaplanan ücret tarafına ödenecektir.

Burada esas konu 2010 yılından önce emekli olmuş olan arkadaşlarımızın durumudur. Mevzuatta, bu uygulamanın geriye dönük işleyeceği yönünde bir metin yoktur. Ancak geriye dönük ödenmez gibi bir ibare de yoktur. Bu durumda acizhane tavsiyem; 2010 yılından önce emekli olmuş olan arkadaşlarımızın, emekli oldukları kurumlarına bir dilekçe vererek, 2010 yılı kararnamesine atıfta bulunmak suretiyle geriye dönük iş sonu tazminatı istemeleridir. Kurum, bakanlığı ile gerekli yazışmayı yapıp onay alırsa ödeme yapabilir ya da ödenemeyeceği şeklinde bir cevap verebilir. Bu durumda ödenemez yazısının hukuka aykırı olduğu noktasında idare mahkemesine dava açılıp dava sonucuna göre kazanılırsa tazminat alınabilir.

Ancak bu konuda bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Malumunuz son anaysa değişikliğinde idare mahkemelerini yerindelik kararı verme yetkisi alınıp bu yetki anayasa mahkemesine verildi. Fakat bu işlemin nasıl yapılacağı noktasında belirsizlik sürüyor. Ancak teşkilat kanunu çıktığı zaman netleşecek. Ancak bir kısım hukukçuya göre kamu kurumlarına bu tip davalar açılamayacak. O yüzden dava açmayı düşünen arkadaşlarımız bir an önce açarlarsa ilerde bir sıkıntı yaşamazlar.

Tabi ki bahsettiğim konular hakkında bir otorite değilim ancak; yıllardır yaptığım birikimler ve tüm geçici personeller adına yaptığım çalışmalar sonuncunda, sadece sizlere bir fikir vermesi açısından böyle bir açıklama gereği duydum.

Saygılarımla
Süleyman ÜSTÜN

You may also like...

 • TELEKOMCULAR 5 YIL SONRA BİLE KADROLU İŞE GİRİYORLAR UYANIN ARTIK ARKADAŞLAR NERDE SENDİKALAR NERDE BU MİLLET

 • murat

  2010 yılı için sözleşmelerimiz bittiyor biz iş sonu tazmınatından saözleşmenin bitim tarihi itibari ile alacağımızı zannediyoruz doğrumudur?

 • tülin

  Süleyman bey iş sonu tazminatını yıl sonunda alacakmıyız net bir açıklama yapabilirmisiniz.

 • Özelleştirme.Net

  Tülin hanım;
  İş sonu tazminatı, emekli olunca alınan bir tazminattır.

 • ünsal

  BEN 15.07.2010 YILINSA EMEKLİ OLDUM EKİM AYINDA ANCA İŞ SONU TAZMİNATI MI ALABİLDİM ODA MÜCADELE İLE DAHA SONRA ALDIĞIM PARADAN %15 GELİR VERGİSİ KESİLDİ HİÇ KİMSEDEN ALINMAYAN GELİR VERGİSİ 4/C DEN KESİLİRMİŞ NEDENİ KOMİK GELİR VERGİSİ KESİLMEZ DİYE BİR ŞEYDE YOK MUŞ KADROLARDA VAR SİZDE YOK KESERİZ..!!!

 • hamza

  ben ve benim bibi 40 arkadaşımız 2008 yılında petkim in özelleşmesi sonuçu 4 c geçdik a ma petkim i alan kişiler tarafından bizlere feragetname (kıdem ihbar tazninatlarından feragat etdiğimize dair kagıt imzalatdılar hiçbir sosyal hakkımızı alamadık

 • 4/C Lİ

  Mugla dalamandan muğla fethiyeye nakil olan bir 4/C li arkadaşımıza iş sonu tazminatı ödendi.Ve ilçeden ilçeye yapılan nakillerdede ayrıldıgı ilçe ile bir ilişkisi kalmayacagı için emekli olacagı zamanın dışında ilişkisini kestigi ilçede tazminatını öder dediler ve ödediler.Her il ve ilçe dışı görev yeri değişikliğinde değişiklik yapan 4/C li kişiye iş sonu tazminatı ödenecekmi bu birinci sorum. Bir diğeride 01.01.2010 tarihinden önce bir ilçeden bir başka ilçeye nakil olan kişilerin emekli olmadıkları halde o tarihten önce çalışmış oldukları yıllardaki tazminat haklarının kayboldugunu ve belirtilen yazıya göre 31.12.2009 tarihinde nakil olan kişinin 4 yıllık kıdem tazminatı hakkının yokoldugunu söylediler .Bu iki konuda bizi bilgilendirirseniz seviniriz.Saygılar…

 • Süleyman ÜSTÜN

  Değerli arkadaşım; elindeki nakil ve tazminat ödenmesi ile ilgili tüm belgeleri ozellestirme@gmail.com adresine gönderirsen, inceleyip durum hakkında bilgi verebilirim.

 • 4/C Lİ

  bahsi geçen belgeleri toparlayıp göndereyim yardımların için teşekkürler

 • 4/C Lİ

  2011 yılı için müdürlüğünüzde çalışmak üzere sözleşme imzalamadığım için 04.02.2010 tarih ve 27483 sayılı resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararı gereğince Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 07.07.2010 tarih ve 10115 sayılı yazısında belirtildiği üzere kurumunuzda geçen sürelere ait iş sonu tazminatının ödenmesini arz ederim. şeklinde yazılan dilekçeye istinaden emekli olmamasına ragmen kişiye iş sonu tazminatı ödendi.01.01.2010 tarihinden önce nakil olanlar yada emekli olanlar bu tazminat haklarını kaybetti diyorlar.Belirttiğim tarih ve sayılar bu konuda sizden bilgi almam için için yeterli mi acaba ?

 • Süleyman ÜSTÜN

  Sevgili arkadaşım; Yazıda da belirttim. Bakanlar Kurulu Kararı 01.01.2010 tarihinden sonrakiler için geçerli. Geriye dönük ödenip ödenmeyeceği noktasında bir açıklık yok. O yüzden dilekçe verip isteyin dedim. Ödenmez cevabı gelirse dava açacaksınız. Hakkını kaybetti diye bir şey söz konusu değil. Zaten öyle bir hakkın olup olmadığı tartışmalı olan kısım. Nakil olayına gelince; İş sonu tazminatı için 3 kriter var. Emekli olma, ölme, ya istifa etme ya da sözleşme yenilememe. Bir yerden başka bir yere nakil durumunda iş sonu tazminatı ödenmez. Bunu hangi kurum yapmışsa yanlış yapmış. İlerde emekli olurken büyük sıkıntı çıkar.

 • 4/C Lİ

  Aydınlatıcı bilgilerin için çok sagol.