İş sonu tazminatı hakkında açıklama

Daha önce yayınladığımız “Maliye’den, 4/C’liye İş Sonu Tazminatı açıklaması” haberinden sonra ortaya çıkan yanlış anlaşılmalar üzerine bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere hükümet, devam eden davaları da dikkate alarak 2010 yılı karanamesinde iş sonu tazminatı hakkı getirdi. O günden sonra 2010 yılında emekli olmak için kurumlarına başvuran arkadaşlarımızın tazminat işlemlerinin nasıl yapılacağı kurumlar tarafından bakanlıklara soruldu. Muhtemeldir ki bakanlıklar da Maliye Bakanlığına sorduğu için; maliye bu konudaki iş ve işlemlerin nasıl yapılacağına dair bir açıklama yayınladı.

İşte bu yayınladığımız yazı bu açıklama metnidir. Yani yeni ve farklı bir durum söz konusu değildir.

Gelinen son durum şöyledir: 2010 yılından sonra emekli olan bir geçici personel, 4/C’li olarak çalıştığı süreler dikkate alınarak ay olarak hesaplanarak, her 12 ay için son aldığı bürüt ücret ödenecektir. Örnek vermek gerekirse; 2005 yılından bu yana 4/C’li olarak çalışan bir personel bu ay emekli olursa 2005 ten bu yana çalıştığı aylar toplanarak yukarıda arz ettiğim şekilde hesaplanan ücret tarafına ödenecektir.

Burada esas konu 2010 yılından önce emekli olmuş olan arkadaşlarımızın durumudur. Mevzuatta, bu uygulamanın geriye dönük işleyeceği yönünde bir metin yoktur. Ancak geriye dönük ödenmez gibi bir ibare de yoktur. Bu durumda acizhane tavsiyem; 2010 yılından önce emekli olmuş olan arkadaşlarımızın, emekli oldukları kurumlarına bir dilekçe vererek, 2010 yılı kararnamesine atıfta bulunmak suretiyle geriye dönük iş sonu tazminatı istemeleridir. Kurum, bakanlığı ile gerekli yazışmayı yapıp onay alırsa ödeme yapabilir ya da ödenemeyeceği şeklinde bir cevap verebilir. Bu durumda ödenemez yazısının hukuka aykırı olduğu noktasında idare mahkemesine dava açılıp dava sonucuna göre kazanılırsa tazminat alınabilir.

Ancak bu konuda bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Malumunuz son anaysa değişikliğinde idare mahkemelerini yerindelik kararı verme yetkisi alınıp bu yetki anayasa mahkemesine verildi. Fakat bu işlemin nasıl yapılacağı noktasında belirsizlik sürüyor. Ancak teşkilat kanunu çıktığı zaman netleşecek. Ancak bir kısım hukukçuya göre kamu kurumlarına bu tip davalar açılamayacak. O yüzden dava açmayı düşünen arkadaşlarımız bir an önce açarlarsa ilerde bir sıkıntı yaşamazlar.

Tabi ki bahsettiğim konular hakkında bir otorite değilim ancak; yıllardır yaptığım birikimler ve tüm geçici personeller adına yaptığım çalışmalar sonuncunda, sadece sizlere bir fikir vermesi açısından böyle bir açıklama gereği duydum.

Saygılarımla
Süleyman ÜSTÜN

You may also like...