İhbar sorunu BEDAŞ’ta da baş gösterdi

BEDAŞ’taki özelleştirme, kamu işçisini de vurdu. Özelleştirmenin ardından yüzlerce taşeron çalışanını işten çıkaran BEDAŞ, şimdi de kamu işçilerinin ihbar tazminatını ödemiyor.

Özelleştirme işçiyi vurdu

Yasal süre dolmadan 4/C kadrosuna geçmek isteyen kamu işçileri ise haklarının bir an önce ödenmesini istiyor. Üstelik emekçiler, onlara sahip çıkmayan TES-İŞ’e de oldukça tepkili.

BEDAŞ’taki özelleştirme yeni sorunlar doğurdu. Çıkarılan yüzlerce taşeron çalışanın ardından şimdi de BEDAŞ’ın kamu işçileri mağdur edildi.

Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu BEDAŞ’ı satın aldı. Ancak BEDAŞ’a yıllarca emek veren kamu işçilerine “sizinle çalışmam” dedi. Emekçiler de işsizlik kaygısıyla 4/C kadrosuna geçmek için kolları sıvadı.

Fakat kamu işçileri 4/C’ye de geçemiyor. Çünkü BEDAŞ yetkilileri işçinin bu talebine bir yanıt vermiyor. Üstelik emekçiler 4/C kadrosuna geçebilmek için sınırlı bir süreye sahip. Son tarih 27 Kasım.

BEDAŞ, işçilerin bu talebine yanıt vermemeyi sürdürürse 700 kamu emekçisi işinden olacak. Tek sorun bu da değil. Şirket yetkilileri, işçiye ihbar tazminatı da ödenmeyeceğini söylüyor. (Ulusal Kanal)

You may also like...

 • baskentli

  Sn, Editör;
  Ulusal Kanalın yaptığı bu tür haberler, tamamen siyasi amaçlı diye düşünüyorum. Lütfen bu tür haberleri yayınlamayalım. Haberde işverenin BEDAŞ çalışanları ile çalışmayacakları yazılmış. Ancak işçilerin 4/c’ye de geçemedikleri belirtilmiş. Bu ne demek? 6 ay içerisinde işten çıkarılanlar otomatik 4/c’li zaten olurlar. Kıdem ve ihbarı alırlar. Almak zorundalar… Ha 6 ay dolunca işten çıkarılacaklarsa ki bunu biz işçiler yaşamayınca bilemeyiz. O zaman dava yolu açık… Saygılar…

 • osman”

  Arkadaşlar biz memurlara karşı değiliz Ancak burada iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu iki nokta bütün işçi arkadaşlarımız için çok önemli. İşçi sendikaları ve Türk-iş’in bundan sonraki bütün toplu Sözleşmelerde en önemli önceliği şu 2 madde olmalıdır.
  1- Memura verilen kadroyu devlet veriyor da, işçinin kadrosunu kim veriyor. Yani artık işçilerde kamu personeli seçme sınavı ile işe girip kadro alıyorlar. Ancak özelleşen bir kurumdaki memur aynı kadro ve unvan ile başka kamu kurumuna atanmak için havuza alınıyor. Fakat işçiye gelince sanki işçi uzay vatandaşı , onun kadrosunu bu devlet vermedi mi? Niçin onun kadrosu elinden alınıp 4-c olarak atanmak durumda kalıyor? Bu adalet mi, eşitlik mi ? Eğer o kurumda çalışan memur ve işçi bu devletin personeli ise niçin işçilerde memurlar gibi farklı bir kamu kurumuna kendi kadroları ile atanmıyorlar, sonuçta her sene yeni işçiler alınıyor. Yok işçi kadrosu sadece beden işi yapanlar için kullanılacaksa, kamuda büro işlerinde çalışan herkesin kamu çalışanı adı altında birleştirilmesi daha uğun olabilir. Ayrıca ücret konusunda Memur Tekniker, Memur Teknisyenin almış olduğu ücret İşçi Teknisyen ve İşçi Teknikerin ücretinden fazladır. İşçi isen işçi kal sözü zannederim boşa söylenmemiş, artık 1980 Türkiye’sinde değiliz. İşçi olanın okuma hakkı yok mu? Eğer Türkiye’de kadron 4857 ye tabii işçi isen, istersen doktora yap sadece işçisin o kadar. Ancak memur isen okursun hizmetli olarak girdiğin kuruma yeri gelir Müdür olursun ve herkes seni alkışlar, bak adam okumuş derler. Ancak kadron işçi ise hiç bir kıymeti yok. Başka kuruma atanma yer değiştirme ve nakil hakkın yoktur. Diplomanın kıymeti yoktur.
  2-işçi sendikaları toplu sözleşme görüşmelerine mevcut sözleşme süresinin son 6 aylık döneminde bir sonraki sözleşme için masaya oturmalıdır. Tıpkı memurlarda olduğu bibi. Çünkü işçilerin mevcut sözleşmelerinin kanuni süresi dolalı 8 ay oldu. Bu süre içerisinde Türk-iş üst sendika olarak zam oranı konusunda ancak 7. ayda hükümetle anlaştı, ama alt sendikaların kurumlar ile sözleşmelerin geri kalan maddelerini imzalamalarında bir süre sınır olmadığından kurumlar bilerek veya bilmeden bu süreleri elinden geldiğince uzatıyor. Tabi bu arada işçinin alamadığı zam, yükselen vergi dilimi yüzünden vergi olarak devlete, işçi almadan ödemiş oluyor.
  Ayrıca yıllarca ülkemizde şu konuşulur işçi emekli olunca niçin emekli ikramiyesi memurdan fazla olur. Bunun nedeni işçi ile memur aynı ücteti olan iki çalışanın devlete ödediği vergi miktarına bakın işçi memurun nerede ise iki katına yakın vergi öder. Bunu kimse konuşmaz..
  Saygılar…

 • hakan

  bedaş çalışanıyım ihbar tazminatı verilmedi

 • hayri

  sn başkentli bende 4/c olarak çalışıyorum siz son özelleştirme olan firmalarla özelleştirme dairesi arasındaki gizli antlaşmalarla ilgili bilginiz yok galiba 4/c kadro sornunu çözmek için mümkün olduğunca daha 4/c li almamak eldekileri zamanı gediğinde emekli etmek olduğundan şimdi 4/c ye geçişler alan firmanın iki dudağında onlarda yasal sürece kadar oyalama taktiği yapıyorlar şuan manisa gediz elektiriktede aynı sorun var mümkünse siyasi değilde mantıklı düşünelim bazen kendimizde hata yaparız onun için babam demişse doğrudur yanlış bir felsefedir babalarda yanlış yapabilir saygılar sunarım amacım kimseyi kırıp incitmek değil azda olsa biraz araştırıp sonra tartışma yapmak