İhbar sorunu BEDAŞ’ta da baş gösterdi

BEDAŞ’taki özelleştirme, kamu işçisini de vurdu. Özelleştirmenin ardından yüzlerce taşeron çalışanını işten çıkaran BEDAŞ, şimdi de kamu işçilerinin ihbar tazminatını ödemiyor.

Özelleştirme işçiyi vurdu

Yasal süre dolmadan 4/C kadrosuna geçmek isteyen kamu işçileri ise haklarının bir an önce ödenmesini istiyor. Üstelik emekçiler, onlara sahip çıkmayan TES-İŞ’e de oldukça tepkili.

BEDAŞ’taki özelleştirme yeni sorunlar doğurdu. Çıkarılan yüzlerce taşeron çalışanın ardından şimdi de BEDAŞ’ın kamu işçileri mağdur edildi.

Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu BEDAŞ’ı satın aldı. Ancak BEDAŞ’a yıllarca emek veren kamu işçilerine “sizinle çalışmam” dedi. Emekçiler de işsizlik kaygısıyla 4/C kadrosuna geçmek için kolları sıvadı.

Fakat kamu işçileri 4/C’ye de geçemiyor. Çünkü BEDAŞ yetkilileri işçinin bu talebine bir yanıt vermiyor. Üstelik emekçiler 4/C kadrosuna geçebilmek için sınırlı bir süreye sahip. Son tarih 27 Kasım.

BEDAŞ, işçilerin bu talebine yanıt vermemeyi sürdürürse 700 kamu emekçisi işinden olacak. Tek sorun bu da değil. Şirket yetkilileri, işçiye ihbar tazminatı da ödenmeyeceğini söylüyor. (Ulusal Kanal)

You may also like...