İDO, 861 milyon dolara Akfen Holding’in oldu

Özelleştirme ihalesi 8 Nisan’da gerçekleşen İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) devri, Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, 861 milyon doları peşin yatırmasıyla dün gerçekleşti.

İDO’nun yüzde 30 ortağı olan Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın, “İDO canlı, işleyen bir şirket. Demek ki yapan yapıyor. Biz şirketi bir an evvel devralıp işe koyulmak istedik. Finansmanı tamamlayıp dün sabah şirketi devraldık” dedi.

ÖZELLEŞTİRME ihalesi 8 Nisan’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) devri, Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu’nun 861 milyon dolarlık bedeli peşin yatırmasıyla tören bile düzenlenmeden dün gerçekleşti. Sürecin oldukça hızlı ve iyi bir şekilde ilerlediğini belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “İDO canlı bir organizma, her gün işliyor. Biz de bir an evvel devralmak istedik. Finasman işlemlerini de önceki akşam bitirir bitirmez, dün sabah ilk iş süreci tamamladık” dedi.

Ödemeyi peşin yapmak üzere teklif verdiklerini hatırlatan Akın, şaunları söyledi: “Demek ki yapan yapıyor. Demek ki ortalıkta bir kriz yok. Ekonomi çalışıyor, şirketler de çalışıyor. Aksaklıklar olsa da işler düzgün yapılınca sistemin yürüdüğünü gördük. İDO’da işler alışık olmadığımız kadar hızlı yürüdü ve biz de kısa süre içinde dümene geçmiş olduk. İDO, yılın özelleştirmesi oldu. Devralmamızın seçim takvimi ile bir ilgisi yok. Seçimi beklemedik, finansmanın tamamlanmasını bekledik. Finansmanı 5 bankanın katılımıyla aldığımız kredi ile sağladık. Bunlar, İş Bankası, Garanti Bankası, TSKB, Vakıfbank ve Denizbank oldu. Yüzde 25 de özkaynak ayırdık. Akfen’in konsorsiyum içindeki payı yüzde 30.”

Engelleri dinleyecek

İDO ile ilgili olarak henüz planlarının somutlaşmadığını kaydeden Akın, şunları anlattı: “İlk iş olarak şirketin yönetimi ile bir araya gelip durum değerlendirmesi yapacağız. İDO neler planlıyordu, neleri projelendirmişti. Hangi projeyi hangi nedenlerden dolayı yapamadı, önündeki engeller neydi. Bütün bunları konuşacağız, öncelikle mevcut yönetimin vizyonunu dinleyeceğiz. Aklımıza yatan projelere odaklanacağız. Bunun için insan kaynağımızı güçlendirip yola devam edeceğiz.”

Belediye ile görüşecek

Şirketin yönetimi ile yapılan görüşmelerden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yeniden bir araya gelmeyi planladıklarını kaydeden Akın, şöyle konuştu: “Birlikte bir çalışma yapacak mıyız ona bakacağız. Hükümet ile görüşülmesi gereken konular varsa onları ele alacağız. Önümüzdeki günlerde bütün bunlara yoğunlaşacağız. Acelemiz yok, şirket bizim artık, işleri iyi planlayıp ilerleyeceğiz.”

İDO’da kesinlikle işten çıkarma yok, insan kaynağını artıracağız

İDO’nun Marmara Denizi ve İstanbul’un deniz taşımacılığında önemli bir paya sahip olduğunu belirten Hamdi Akın, şunları söyledi: “Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu olarak bundan sonra İDO’nun hizmet kalitesini daha da ileriye taşıyacak yeni yatırımlarla, İstanbul için çok önemli olan bu yatırımı en güzel şekilde büyütmeyi istiyoruz. Bize göre özelleştirmeler hizmet çeşidini ve çalışan sayısını artırmak adına çok önemli bir adım. Biz bu adımı attık ve en iyi şekilde sürdüreceğiz. İDO’da hiçbir şekilde işten çıkarma olmayacak, aksine insan kaynağımızı artırarak hizmet kalitemizi de büyüteceğiz.”

Topbaş ABD’de olduğu için tören yapılmadı

HAMDİ Akın, İDO’nun devir işleminin törensiz gerçekleşmesinin nedenini şöyle açıkladı: “Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir özelleştirme geçmişi-kültürü yok hem de Başkan Kadir Topbaş ABD’deydi. Tören talebinde bulunmadılar. Şirketi devrtemeye de hazırdılar, işlemler tamamlanmıştı, vakit kaybetmek istemedik. Biz de şirketi bir an evvel alıp işe koyulmak için bu şekilde hızlı bir devralma yaşadık.”

Dünyanın en büyüklerinden

İSTANBUL’un deniz ulaşım ve trafik sorununun çözümüne katkıda bulunma amacıyla 1987 yılında kurulan İDO, şehiriçi deniz taşımacılığında dünyanın en büyük şirketlerinden. İDO bugün toplam 19 hatta, 25 deniz otobüsü, 10 hızlı feribot, 17 araba vapuru ile 32 noktada hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıl 347 milyon liralık ciro elde eden İDO, aynı yılda 7 milyon araç ve 50 milyon yolcu taşıdı.

İDO’nun İskoç ortağı Souter’i Kraliçe şövalye ilan etti

İDO’yu devralan konsorsiyum içinde yer alan İskoç ortak Souter’in kurucusu Brian Souter 11 Haziran’da gerçekleşen İngiltere Kraliçesi II’inci Elizabeth’in doğum gününde şövalye ilan edilmişti. Sir Brian Souter’in, İngiltere ve memleketi İskoçya’da ulaşım sektörü ile sivil toplum kuruluşlarında faaliyetleri bulunuyor. 57 yaşındaki Souter, gönüllü çalışmaları ve kızkardeşi Ann Gloag ile kurduğu Stagecouch şirketinin sahibi. 1980 yılında kuluna şirketin 35 bin çalışan bulunuyor. Geçen yıl 2 milyar sterlin ciro elde etti. Otobüslerde bilet kontrolürü olarak kariyerine başlayan Sir Souter’in şirketi İngiltere Borsasında işlem görüyor. (Hürriyet)

You may also like...