4/C’lilerin kadroya geçirilmesi bütçeye nasıl yük getiriyor? 4/C'lilere kadro..!

Hükümetten çalışanlara 5 müjde birden!

18 Mart 2013 - Kamu personeline, belediye çalışanına, taşeron işçisine müjdeler içeren çalışma tamamlandı.

Sözleşmeliler kadroya alınacak, memurlara bir derece ve disiplin affı gelecek, uzman olma süresi kısalacak, taşeron firmada çalışanlar haklarına kavuşacak.
Takvim gazetesinin haberine göre hazırlanan tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle:

1) TÜM SÖZLEŞMELİLER KADROYA

Halen görev yapan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilecek. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile, Başbakanlık ve TRT gibi teşkilat kanununa dayalı sözleşmeli çalıştıran kurumlarda sözleşmeliler kadroya alınacak. Sözleşmeli personel uygulaması sona erecek. Mahalli idarelerde görev yapan tüm sözleşmeliler de kadroya geçirilecek. Ayrıca belediyelerde çalışan geçici işçilerin de kadroya geçirilmesi gündemde. KİT’lerde çalışan üniversite mezunu işçilerden isteyenler memur kadrosuna geçebilecek. Özelleştirme mağduru olarak bilinen 4/C’liler de kadroya geçirilecek.

2)MEMURLARA BİR DERECE VERİLİYOR

15 Ocak 2005′ten sonra göreve başlayan memurlara bir derece verilecek. 5289 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun ile, 15 Ocak 2005 tarihinde görevde bulunan memurlara bir derece verilmişti. 15 Ocak 2005′ten sonra göreve başlayan memurlar ile bu tarihten önce görevde bulunan memurlar arasında ortaya çıkan derece haksızlığı gideriliyor. Getirilen düzenleme ile Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan memurların göreve başlangıç derece ve kademelerine birer derece ilave edilecek. Görevde bulunup da bir derece ilavesinden yararlanamayan memurlara bir derece verilmesi düzenlenerek, yıllardır kangren olan sorun çözüme kavuşacak.

3)DİSİPLİN CEZALARINA AF

Memurlara disiplin affı geliyor. Yeni getirilecek düzenleme ile 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları affedilecek.

4) İKİ YILDA UZMANLIK

Halen, Hazine, planlama ve Başbakanlık gibi kurumlara, uzman yardımcısı olarak atandıktan sonra 3 yıl sonunda hazırladığı tezlerde başarılan olanlar, yeterlik sınavına girerek uzman kadrolarına atanılabiliyor. Uzmanlığa atama süresi 2 yıla indiriliyor.

5) TAŞERON İŞÇİSİNE TAZMİNAT VE YILLIK İZİN

Kıdem tazminatı ve yıllık izin konusunda şikayetleri olan taşeron işçilerinin yüzü gülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izine hak kazanabilecek. (Haber7)

“Hükümetten çalışanlara 5 müjde birden!” için 13 cevap

 1. yusuf diyor ki:

  bizi yine unuttular vay vay vay yazıklar olsun

 2. yldz diyor ki:

  yusuf bey 1 nci madde de özelleştirme mağduru 4/c lilere kadroya gecirilecek yazıyor. haberi tam okumadınız galiba.

 3. misafir diyor ki:

  Bu hikaye yalancı Çobanın hikayesine döndü..ya sabır deyip beklerken gerekli merkezlerede şikayetleri bildirmeli…bezdirdiler desek yeridir hani..

 4. HASAN diyor ki:

  Şimdiye kadar hep uyduruk haberler duyduk ama bu kez İNŞALLAH olacak.Umutlandık.RABBİM çoluk çocuğumuzun yüzüne baktı.

 5. YILMAZ diyor ki:

  Hadi hayırlısı 1.maddede 4/c lilerde var inşallah hayırlısı olur.

 6. enis diyor ki:

  peki bir sey soracam özelleştirilen kurumlarda firma tarafından salınmayan personeller nolacak

 7. kara diyor ki:

  arkadaşlar yazılan yazılar çok açık ve net neden umutsuzssunuz ben anlayamadım,bütün 4clilere kadro geliyor diyorlar yanlış anladınız galiba bütün diyorlar,belki bizleri kapsamıyor diye düşünen vardır inanın bu doğru hepimiz kadroya geçeceğiz,allah nasip ederse bu kölelik sistemi son bulacak.

 8. mag diyor ki:

  yahuu bir doğru ağızdan açıklama yapmıyorlar bu eziyeti çektiriyorlar insanlara gazetelere baktırılıyorlaaaaar..

 9. ALİ OSMAN ŞAHİN diyor ki:

  slm arkadaşlar bugün hepimize çok büyük iş düşüyor çalışma bakanı 22:35 te trt haberde şimdi interneti bilenler kendileri bilmeyenler imkanı olmayanlarda yardım alabilecekleri kişilerden yardım alarak çalışma bakanının @csgbfarukcelik proğram sunucusu @eminpazarci twitter hesabına twet atarak bu 4c den kurtulmak için soru yağmuruna tutmalıyız ki ne kadar ciddi olduğumuzu gösterelim yoksa 1 gazetede haber çıktı diye bizim iş oldu demek nekadar doğru sizler daha iyi bilirsiniz onun için şimdi boş durmayalım hemen işe koyulalım kendi göbeğimizi kendimiz keselim ve şu kadroyu alalım İNŞALLAH ayrıcada şuanda körünün ortasındayız bizim için köprüyü geçene kadar gerek sendikacı siyasetçi gerekse gazeteci herkes dayı onun için üslubumuza dikkat ederek haberi olmayan bu işi bilmeyen arkadaşlarada yardımcı olarak bugünümüzü bu işe adayalım tren geçmeden cenabi ALLAH hepimizin yar ve yardımcısı olsun

 10. Mzf diyor ki:

  Bakan faruk çelik 18.03.2013 tv haberlerinde 4/ c liye kadro yok iyileştirme var dedi iyleştirmede sanırım ( 80 tl.) olacak . Kadro yok 4/c lilere

 11. Mzf diyor ki:

  Avucumuzu Çukur Tutalım da ( avcumuzdakiler dökülmesin) habire kandırmaca

 12. s.erkol diyor ki:

  arkadaşlar geçenlerde ali tezel ve adını hatırlamıyorum bir akp millet vekili 4/c lilere bu şekilde kadro verilirse emekliliği yaş haddine takılmış personelin emekli maaşı aşırı derecede düşecek dendi. ona göre bir düzenleme yapılması gerektiği söylendi. bilgisi olan varmı ?

 13. karahan diyor ki:

  4c li imamlardır kadroya geçecekler

Bir Cevap Yazın

Facebook Yorumları

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.