Hükümet “İyi Polis-Kötü Polis”i oynuyor

Toplu görüşme masasında görüşülen, Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda ele alınan ve buradan Ekonomik Sosyal Konsey’de masaya yatırılan 4/C’lilerin kadro sorunu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları ile yeni bir boyut kazandı.

4/Cemaziyelevvel

Hükümetin bir kanadı bu konuda kafa yorduğunu iddia ederken, Maliye Bakanı Şimşek, “4/C’lilerin kadroya alınmasıyla ilgili bir çalışmamız yok” dedi. Bakan Şimşek’in açıklamaları, hükümetin iyi polis-kötü polis taktiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Çalışanlar söz konusu olunca hükümet, bunu hep yapıyor. Hükümet ile 6 aydır üzerinde çalıştıkları bu konunun Maliye Bakanı Şimşek tarafından bir çırpıda yok sayılması üzerine Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, konuyu Başbakan Erdoğan’a iletecek.

Sadettin İNAN

Hükümet ile memurlar arasında yapılan en son toplu görüşme masasında ciddi bir şekilde tartışılan, Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda ele alınan ve buradan Ekonomik Sosyal Konsey’de masaya yatırılan 4/C’lilerin kadro sorunu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün yaptığı açıklama ile yeni bir boyut kazandı. Bu konunun hükümetin ve sosyal tarafların aylardır gündeminde bulunmasına rağmen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “4/C’lilerin kadroya alınmasıyla ilgili her hangi bir çalışma yok” dedi. Bu durum AKP hükümetinin çalışanların sorunlarına karşı şaşı bakışını bir kez daha gözler önüne serdi.

Taşeronluk Ve 4/C Akp’nin Eseri

Bilindiği üzere 4/C statüsünde kamuda çalışan ancak kadroları bulunmayan 23 bin çalışanın yaşadıkları mağduriyet uzun bir süredir gündemde bulunuyor. Özelleştirme mağduru 4/C’liler, kamunun belirli yerlerinde birçok mali ve özlük haktan mahrum bir şekilde yıllardır çalıştırılıyor. Kölelik sisteminin bir versiyonu olan 4/C statüsü, AKP ile birlikte çalışma hayatının ana gündem maddelerinden birisini oluşturdu. Tıpkı taşeronlukta olduğu gibi 4/C konusu da bu hükümet döneminde ülkenin kanayan bir yarası haline geldi. Her yıl bütçeden rantiyeye 50 katrilyon liranın üstünde kaynak ayıran hükümet, 4/C’lilerin yıllardır haykırışlarını ise bütçe dengelerini gerekçe göstererek duymazlıktan geldi.

Yıllardır Çözüm Bekliyorlar

Gelinen noktada seçimlerin yaklaşması ve bu konudaki kamuoyu baskısının artması, hükümeti, yıllardır duyarsız kaldığı bu konuda adım atmaya zorladı. Memur-Sen’in bu konudaki samimi duruşu da hükümetin bu kararında önemli bir etkisi oldu. 4/C’lilerin mali ve özlük haklarında bazı iyileştirmeler yapıldı. Ancak bu konuda asıl beklentiyi kadro beklentisi oluşturuyordu. Hükümet ile memurlar arasında yapılan toplu görüşme masasının ana gündem maddelerinden birisini de bu konu oluşturmuştu. Memur-Sen’in ısrarlı girişimleri sonucunda Çalışma Bakanlığı bu konuda yeşil ışık yakarak konuyu Kamu Personeli Danışma Kurulu’na taşımıştı. Ekonomik Sosyal Konsey’de de ele alınan 4/C’lilerin kadro sorununda, bütün beklenti; ‘artık son noktaya gelindiği, Bakanlar Kurulu’nda da tartışılarak bu sorunun çözüleceği’ yönündeydi. Ancak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önceki gün yaptığı açıklama ile bu durum tam bir muammaya dönüştü. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ağustos ayından buyana yürütülen çalışmaları görmezlikten gelerek “böyle bir çalışmanın bulunmadığını” iddia etmesi tepkilere neden olurken farklı soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Çalışmalar Değersizleştirilmek İsteniyor

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Bakan Şimşek’in açıklamalarını büyük bir şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, “Bakan Şimşek’in gerçekten haberi mi yok yoksa 6 aydır yapılan çalışmaları değersizleştirmek mi istiyor?” şeklinde tepki gösterdi. “Toplu sözleşme masasında görüşülen, Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda tartışılan, Ekonomik Sosyal Konsey’de ele alınan bir konu hakkında nasıl oluyor da Maliye Bakanı’nın bilgisi olmuyor? 4/C’lilerin kadro sorunun 6 aydır tartışıyoruz” diye konuşan Tonbul, kadro meselesinin öncelikle Çalışma Bakanlığı ve ona bağlı Devlet Personel Başkanlığı’nın kapsamı alanına girdiğini belirtti. Maliye Bakanı Şimşek’in bu açıklamalarının kabul edilebilir bir tarafının bulunmadığını dile getiren Tonbul, Memur-Sen olarak konunun takipçisi olacaklarını bildirdi. 4/C’lilerin kadro sorunun artık çözülmesi için Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun Başbakan Erdoğan ile görüşeceğini vurgulayan Tonbul, “Mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi. (Milli Gazete)

You may also like...