Havutça, Başbakan Erdoğan’a Susurluk Şeker Fabrikasını sordu

CHP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Havutça, Başbakan Erdoğan’a Susurluk Şeker Fabrikasını sordu.

Hükümetin özelleştirmeye kılıf aradığını iddia eden CHP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Havutça, “Hükümet üreticiye yeterli desteği vermiyor, üretici de (pancar ekerek zarar edeceğime, başka ürün ekerim) diyor Hükümetin özelleştirmeye kılıf aradığını iddia eden CHP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Havutça, “Hükümet üreticiye yeterli desteği vermiyor, üretici de (pancar ekerek zarar edeceğime, başka ürün ekerim) diyor. Balıkesir ve ülke ekonomisinin önemli bir fabrikası Özelleştirme uğruna, ucuza satılmak isteniyor” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlü cevaplaması istemiyle gönderdiği soru önergesinde, ” Susurluk Şeker Fabrikası, yetersiz pancar üretimi yüzünden üretimine ara verdirildi. Fabrikada çalışan işçiler de diğer şeker fabrikalarına nakledilmektedir. Fabrikanın özelleştirmek istenmesi de ayrı bir sorundur” diyen Havutça şöyle devam etti:

“Fabrikanın üretime ara vermesi yetersiz pancar üretiminden kaynaklanmakta ise bölgede pancar üretiminin artırılması için çalışma yapıyor musunuz? Şeker pancarı, üreticilerin hem gelirini artıran ve hem de istihdam sağlayan bir bitkidir. Şeker pancarı tarımı sağladığı yüksek katma değer, yan ürünlerin hayvan yemi olma ve tarımda sağladığı istihdam özelliği bulunmasına rağmen üreteci neden yeteri kadar desteklenmemektedir? İyi planlama yapıldığında kar de edebilen bir fabrikayı ‘zarar ediyor’ diye özelleştirmekten vazgeçecek misiniz?” (ANKA)

You may also like...