Hamitabat özelleştirilmesinde kıyak mı?

Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye, kısa zamanda özelleştirileceği belli olmasına karşın, 85.6 milyon TL’lik yatırım yapıldığı ortaya çıktı.

Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye, kısa zamanda özelleştirileceği belli olmasına karşın, 85.6 milyon TL’lik yatırım yapıldığı ortaya çıktı.

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) “Şirketin özelleştirme hazırlıklarının devam etmekte olduğu ve termik santrallar arasında öncelikli birimlerden olduğu göz önüne alındığında, yatırım harcaması yapılmaması önem arz etmektedir” uyarısında bulundu.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 1.120 MW kurulu gücü ile Türkiye elektrik tüketiminin yüzde 3.4’ünü karşılayan Hamitabat AŞ’de önceki hafta cuma günü ön yeterlilik başvurularını kabul ederek 7 istekli olduğunu açıkladı.

YDK’nin “Hamitabat AŞ 2009 Yılı Raporu”nda ise “Özelleştirileceği için kuruluşa yatırım yapılmaması gerektiği” şu ifadelerle yer aldı: “Şirket yatırımları ana kuruluş EÜAŞ global projelerinden alınan yatırımlarla birlikte toplam 85.6 milyon TL tutarında 15 adet projeden meydana gelmiştir.

Yatırımlar için başlangıçta 42.4 milyon TL ödenek ayrılmış, daha sonra yapılan revizyonla ödenek 46.2 milyon TL’ye çıkarılmıştır.

Şirketin özelleştirme hazırlıklarının devam etmekte olduğu ve termik santrallar arasında öncelikli özelleştirilecek birimlerden olduğu göz önüne alındığında, yatırım harcaması yapılmaması önem arz etmektedir.

Murat Kışlalı/Cumhuriyet

You may also like...