HAKSEN, iş sonu tazminatı için başvurdu

HAKSEN, 2010 yılından önce emekli olan veya istifa eden 4/C’li personele de iş sonu tazminatı ödenmesi için Başbakanlığa yazılı başvuru yaptı.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN), 2010 yılından önce emekli olan veya istifa eden 4/C’li personele de iş sonu tazminatı ödenmesi için Başbakanlığa yazılı başvuru yaptı.

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi ve Genel Koordinatör Hanifi Gökçek imzasıyla yapılan başvuruda; 2009/15759 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışmakta olan personele Ocak 2010 tarihinden itibaren iş sonu tazminatı ödenmeye başladığı hatırlatılarak, 2010 yılından önce emekli olan veya işten ayrılan 4/C personele de iş sonu tazminatı ödenmesini talep edildi. Başvuruda; 1972 yılından beri Türkiye İstatistik Kurumu, TBMM Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nda 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre personel çalıştırıldığı ancak 2010 yılından önce emekli olan veya işten ayrılan 4/C personele hiçbir tazminat ödenmediği belirtildi.

Bu uygulamanın aynı statüde çalışan personel arasında ayrımcılığa neden olduğu belirtilen başvuruda, yapılacak yasal düzenleme ile mağduriyetin giderilmesini talep edildi.

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi konuyla ilgili olarak ANKA’ya yaptığı açıklamada, 2010 yılından önce emekli olan veya işten ayrılan binlerce 4/C personele hiçbir şekilde iş sonu tazminatı ödenmediğini, aynı statüde çalışan 4/C personel açısından ortaya çıkan bu haksızlığın giderilmesi gerektiğini söyledi. Çivi, bu şekilde açılması muhtemel davaların da önüne geçileceğini belirtti. (ANKA)

You may also like...