Hak-Sen’den 4/C açıklaması

Yoğun sorular nedeniyle memur maaşlarına yapılan artışların 4/C personelinin ücretlerine ne şekilde yansıyacağı konusundaki açıklamamız sunulmuştur.

Toplu sözleşme sürecinin sonunda Hakem Kurulu kararıyla memur maaşlarında 2012 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 oranında artış yapılmıştır.

Söz konusu artışların 4/C li personelin ücretlerine yanısıyıp yansımayacağı konusunda sendikamıza yoğun bir şekilde sorular iletilmektedir.

Bu nedenle , 4/C li personelin aydınlatılması için açıklama yapılması gereği ortaya çıkmıştır.

Hakem Kurulu kararıyla memur maaşlarında 2012 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 4 oranında olmak üzere memur maaşlarının hesaplanmasına esas olan Aylık Maaş Katsayısında artış yapılacaktır.

657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışan personelin ücretleri de her yıl yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında yüksek okul, lise ve ilköğretim mezunları için belirlenen gösterge rakamlarının Aylık Maaş Katsayısı ile çarpılması suretiyle hesaplanmaktadır.

Bu nedenle, aylık maaş katsayında 2012 yılı için yüzde 4 + 4 , 2013 yılı için yüzde 3+3’lük artışlar 4/C li personelin ücretlerine de otomotik olarak yansıyacaktır.

2012 yılının Ocak ayındaki yüzde 4’lük artış nedeniyle oluşan 5 aylık maaş farkı da tüm 4/C li personele ayrıca ödenecektir. (Hak-Sen)

You may also like...