Gündoğdu, kadro talep etti

Memur-Sen Başkanı Ahmet Güdoğdu, 12 Haziran seçimlerine, tarihi bir dönüm noktası olarak bakılması gerektiğini söyledi. Gündoğdu, bu dönemi iyi değerlendirilmesi ve doğru kullanılması gerektiğini kaydetti.

Memur-Sen 4. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da başladı. Genel kurula, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve çok sayıda davetli katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamuda farklı istihdam türlerine olan itirazlarını dile getirdi ve bütün sözleşmelilerin kadroya alınmasını istedi. Gündoğdu, “Geçici personel statüsünde kalıcı hizmetler vermesi beklenen kamu görevlilerimiz, artık kendileri için de yılın 12 ay olmasını istiyorlar. Sayın Başbakanım, Memur-Sen olarak onlar adına kadro istiyoruz. Sözleşmeli ve geçici personel istihdamına son verilmesini talep ediyoruz. Bugün burada, sizden kadro müjdesi bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

12 Haziran seçimlerine, tarihi bir dönüm noktası olarak bakılması gerektiğini kaydeden Gündoğdu, bu dönemi iyi değerlendirilmesi ve doğru kullanılması gerektiğini söyledi. Siyasi partilerin önünde iki seçenek bulunduğunu ifade eden Gündoğdu, “Ya yasakçı zihniyetin ve darbe ürünü anayasanın savunucusu olacaklar ya da yeni bir anayasanın mimarlığını üstlenerek demokrasinin standartlarının yükseltilmesinde öncü olacaklar. Millete özgürlük, devlete saydamlık, Meclise kudret, siyaset kurumuna demokrasi, çalışana ve emeğe değer, yürütmeye etkinlik, yargıya tarafsızlık sağlamak noktasında kim güven ve heyecan oluşturursa yola onunla devam etmek isteyecek.” diye konuştu.

Yeni anayasanın başlangıç bölümünün iyi yazılması gerektiğini söyleyen Gündoğdu, 1982 anayasında, milleti hizaya getirmek için yazılan başlangıç bölümlerinden çok çektiklerini, evrensel hukukun ilkelerini ve insan haklarının evrensel gücünü yansıtan yeni bir başlangıç metni yazılması gerektiğini kaydetti.

“TOPLU SÖZLEŞME YASASI ÇIKMALI”

Toplu sözleşme hakkının referandumla anayasal zorunluluk olduğunu ifade eden Gündoğdu, toplu sözleşme hakkının fiilen kullanımını sağlayacak ikincil mevzuatın halen yürürlüğe girmemesinin bir eksiklik olduğuna dikkat çekti. Gündoğdu ayrıca, ağustos ayında kurulacak masanın toplu sözleşme masası olması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Birliği tam üyelik müzakereleri kapsamındaki ‘Sosyal Politika ve İstihdam’ başlıklı 19. Fasıl’ın açılmadığına dikkat çeken Ahmet Gündoğdu, “Bu faslın açılmasını istiyorsak, Abant Çalıştayı’nda vardığımız mutabakatın gereğini yapmalıyız. Avrupa Sosyal Şartı’nın 5’nci ve 6’ncı maddelerine konulan çekinceleri kaldırmalıyız. Örgütlenme, toplu pazarlık ve grev hakkına ilişkin engellere son vermeliyiz.” dedi.

“KAMU ÇALIŞANLARININ ETKİN TEMSİLİ ENGELLENİYOR”

“Memur-Sen olarak, Türkiye’ye ve milletimize katkı sağlayacak her çalışmada sorumluluk aldık.” diyen Ahmet Gündoğdu, bu kadar etkin çalışmalarına karşın sorunlara ve çözümlerine ilişkin değerlendirmelerini aktaracak zeminlerde yer alma sıkıntısı yaşadıklarını dile getirdi.

Ekonomik ve Sosyal Konsey’e üye olduklarını ve en çok üyeye sahip memur konfederasyonu olmalarına karşın, yönetimde söz hakkı verilmediğini dile getiren Ahmet Gündoğdu, bir başkan yardımcılığı şeklinde temsilde bulunmak istediklerini kaydetti. Gündoğdu ayrıca, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi, Kamu Etik Kurulu, Milli Verimlilik Merkezi, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı gibi kurum, kuruluş ve konseylerde kamu görevlilerinin temsil edilmediğine de dikkat çekti. (Cihan)

You may also like...