Gündoğdu, 4/C’liler için memurluk talep etti

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kamu personel sistemine yönelik gündemdeki tartışmalara sert tepki göstererek, “Biz, ‘çalışanlar’a geçmek istemiyoruz, zaten çalışıyoruz. İş güvencesinin kaldırılması bizim kırmızı çizgimizdir” şeklinde konuştu.

Memur Sen: İş güvencesi kırmızı çizgimiz

Ankara’da düzenlenen Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda, personel statüleriyle ilgili bölümde konuşan Ahmet Gündoğdu, basından öğrendikleri düzenleme söylentilerinin kendilerini rahatsız ettiğini kaydetti. Çalışanlar kavramına karşı olduklarını söyleyen Gündoğdu, “Memur; memur olarak çalışsın, işçi; işçi olarak çalışsın. Herkes işini bu şekilde yapmaya devam etsin.” dedi.

İsihdamında zorluk çekilen bölgelerde istihdamı sağlamak için gündeme getirilen rotasyon söylentisine de tepki gösteren Gündoğdu, “Rotasyon geliyor haberleri, uyuyan devi uyandırma çabalarının bir parçası ise bunda büyük oranda başarılı olunmuştur. Kamudaki personel dağılımındaki dengesizliğe rotasyonla çözüm bulunmasını doğru bulmuyoruz. Kavimler göçüne şiddetle karşıyız. İstihdamda kolaylık isteniyorsa, zorluk çekilen yerlere pozitif ayrımcılık yapılarak bu sorun aşılabilir. Devlet eski alışkanlıklarından vaz geçmeli. Bölgede çalışanlara pozitif ayrımcılık yapılmalı.” şeklinde konuştu.

POZİTİF AYRIMCILIK ÖNERİSİ

Gündoğdu, pozitif ayrımcılık konusuna getirdikleri önerileri ise şu şekilde açıkladı:

“Kamu görevlisi ihtiyacının karşılanamadığı ve yoğun sirkülasyonun yaşandığı hizmet alanlarında görev yapan kamu görevlilerine pozitif ayrımcılık yapılmalı. Bunun için; özel hizmet tazminatlarının artırımlı ödenmesi, gelir vergisi indirimi sağlanması, sosyal güvenlik primi kişi keseneklerinin bir bölümünün devlet tarafından ödenmesi, eş ve çocuk yardımının artırımlı ödenmesi, zorunlu hizmet yükümlülüğü veya zorunlu bölge hizmeti öngörülen hizmet alanında zorunluluk süresinden fazla kaldığı her yıl için 3 ay veya 5 yıl için bir yıl fiili hizmet zammı verilmesi, yer değiştirmelerde veya sınava ya da puanlamaya dayalı yöneticilik görevlerine atanmada bu tür hizmet alanlarında görev yapılan hizmet süreleri için ilave hizmet puanı verilmesi, bu hizmet alanlarında görev yapılan sürenin 3 veya 5 yılı aşmasından sonra bu hizmet alanları için verilen hizmet puanlarının iki kat olarak hesaplanması gibi teşvik ve ikna edici seçenekler hayata geçirilmelidir.”

KADROYA ALINMA TALEBİ

Bütün sözleşmeli personelin kadroya alınması talebini tekrarlayan Ahmet Gündoğdu, KİT’lerdeki sözleşmelilere ise tercih hakkı sunulmasını istedi. İşçi kadrosuyla istihdam edilen mühendis, mimar, avukat gibi meslek guruplarına da memurluğa geçiş imkanı verilmesini isteyen Gündoğdu, TÜİK’deki 4/C’li personelin anketör kadrosuna alınmasını talep etti. İlkokul, ortaokul ve lise mezunu 4/C’li personelin kadroya alınarak yardımcı hizmetler sınıfına alınmasını isteyen Gündoğdu, üniversite mezunlarının ise genel idari hizmetler sınıfına alınması talebini dile getirdi.

Özel sektörden kamuya yapılan atamalara da değinen Gündoğdu, devlet memurları ile özel sektörden gelenlerin aynı kriterlere tabi olmaması gerektiğini kaydetti. Disiplin cezalarına yönelik tartışmalara da değinen Gündoğdu, cezaların ağırlaştırılmasına karşı olduklarını belirtti. (CİHAN)

You may also like...