Gökçek’te Yeni Hedef: Özelleştirme

Ankara Büyükşehir Belediyesi belediyeye bağlı şirketlerin özelleştirilmesi için çalışmalara başladı.

2014 seçim hazırlıklarına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek zarar ettiği ileri sürülen 16 şirketten ilk etapta Belbeton, Belso, Belplas, Beltaş, Belko ve Belya’nın özelleştirilmesi planlanıyor.

Temmuz ayı belediye meclisinde gündeme gelen Bel Beton Aş’nin özelleştirilmesi ile ilgili ilk sinyaller verilmişti. Özelleştirilen şirketlerden edinilecek gelirlerle Ankara’nın daha geliştirileceği yatırımlar hedefleniyor.

Ankara büyük şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İşletme ve İştiraklar Daire Başkanlığı’na talimat vererek, özelleştirme sürecinin bir an önce başlatılmasını istedi.

Şirketlerinin özelleşmesini isteyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, buradan gelecek para ile 2014 yılındaki yerel seçimler öncesi Ankara’ya yatırımları hızlandırmayı hedefliyor.

Daire başkanlığı yetkilileri, söz konusu şirketlerde ön inceleme yaparak, şirketlerin değeri konusunda bir çalışma hazırladı. Çalışma sonrasında hazırlanan rapor Gökçek’e sunuldu. Büyükşehir Belediyesi, özelleştirilecek şirketlerin isimlerini Rekabet Kurumu’na sundu.

Altı şirket ilk etapta özelleştirilmeye çalışılacak, eğer özelleştirmede başarılı olunmazsa şirketler kapatılacak. Belediye şirketleri arasında en çok kar eden Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, ANFA ve Anket A.Ş. özelleştirilmeyecek. Geriye kalan şirketler Belpa, Belka, Bugsaş, Portaş ve Metropol A.Ş. bu üç şirket ile birleştirilecek.

“Kar Çok Personel Ödemesi Yok”

ANFA güvenlik şirketi bundan birkaç ay önce personelinin maaşlarını ödememesi üzerine bazı personeller toplu olarak mahkemeye müracaat ederek maaşlarını alamadıklarını gerekçesi ile dava açmıştı.

İlk İstifa Belko’dan

Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin özelleşme sürecinin hızla devam etmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi’nde ilk istifa oldu. Yaklaşık 8 yıldan bu yana Belko şirketi Genel Müdürü Celalettin Kaygusuz geçen günlerde istifa etti.

Kaygusuz’un istifa dilekçesini Belko yönetim kuruluna vermesinin ardından Belediye ile ilişkisini kestiği belirtildi. Kaygusuz’un neden istifa ettiği yönünde bir bilgi alınamadığı belirtildi.

“Personel işten Çıkarılmayacak”

Özelleştirme sürecinin gündeme gelmesi ile personellerde oluşan tedirginliğin giderilmesi üzerine bu ayrıcalıklar arasında belediye şirketlerinde çalışan yüzlerce çalışanın işten çıkarılmamasını istedi.

İlk etapta belediye şirketleri alacak firmalara konulacak en önemli öncelik çalışanları işten çıkarmayacak.

EGO’da Özelleşiyor

Ankaralılara otobüs ulaşım hizmeti veren EGO’da özelleşiyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) kapısını çalarak önümüzdeki dönemde EGO’nun özel sektöre geçmesi için özelleştirme portföyüne alınabileceği mesajını iletti. Yaklaşık 2 bin araç parkı ile hizmet veren EGO’nun aylık zararı 4,5 milyon lirayı buluyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise özel sektöre devirle birlikte hem yeni finansman kaynağı bulmayı hem de daha fazla zarar etmemeyi amaçlıyor. Aylık zararı milyonlarca lirayı bulan EGO’nun Başkentgaz’a da doğalgazlı araçların yakıt alımı sebebiyle 350 milyon liralık borcu bulunuyor.

Özellikle 2010 yılı içerisinde yaptığı özelleştirme ihaleleri ile dikkatleri üzerine çeken ÖİB ise belediyeden resmi teklif bekliyor. Teklifin gelmesi halinde süreç kısa sürede başlatılacak.

Haber: Beril Çuhadaroğlu

You may also like...

 • zeki uçanok

  1965ankara doğumluyum lise mezunuyum sincanda oturmaktayım Esınıfı ehliyetim bulunmakta src2 ve4 belgem var.belediye kurum ve kuruluş şirketlerinde bana uygun bölümlerinde çalışmak isterim.durumumun değerlendirilmesini arz ederim. tel.05327089532

 • mehmet aksoy

  ben ankara 135\1983 doğumluyum ve çekici [tır] şöförüyüm belka aski calışanı olmak istiyorum ve bunun için ne yapmam gerekiyor 0532 610 56 17 tel nom veya meil adresimden bana cevap verirseniz sevinirim mehmet aksoy büyük şehir belediyesi çalışanlarına teşekkür ederim

 • Cihat DURSUN

  05.09.1989 doğumluyum ankarada da oturuyorum b sınıfı ehliyetim ve silahlı güvenlik sertifikam var bugsaş da görev yapmak istiyorum yardımlarınız için teşekkürler tell 0543 242 22 06

 • ismail ılıcan

  Meraba 15.10.1985 KIRIKKALE Doğumluyum Ankara Etimesgutta oturmaktayım.E/D Ehliyetim , Psikoteknik , SRC belgem bulunmaktadır.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Şirketleri bünyesinde görev yapmak istiyorum.İlğiniz ve yardımcı olmanızı rica eder Teşekkür ederim.İSMAİL ILICAN TELEFON :0544 672 26 18