GİB’in işgüzarlığı geri tepti

Gelir İdaresi Başkanlığı, 4/C’lilerin 4/B’ye geçiş işlemleri ile ilgili kurumlara skandal bir yazı gönderdi ancak kısa sürede yanlıştan dönüldü.

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, bağlı kuruluşlarına bir yazı göndererek 4/C’lilerin 4/B’ye geçiş işlemleri ile ilgili bilgi verdi. Ancak yazıda 4/C’lilerin hazırlaması gereken belgeler tepki çekti.

Durumu sosyal medya hesabından duyuran Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’da böyle bir belge istenmesine “Bu yapılan akıllı işi mi?”, “Bu ne şimdi Allah aşkına?” şeklinde tepki gösterdi.

Kısa bir süre sonra; “ÇSGB Sn.@jsarieroglu ‘na çok teşekkür ediyorum. Aradı ve “4/C’liler müsterih olsun böyle bir belge falan istenmeyecektir. Yaptığımız açıklamalar nettir” dedi. Bu durumda yazı hükümsüzdür. Toplu Sözleşme Kararımız gereği 4/C’den 4/B’ye geçen arkadaşlarımız rahat olsunlar.” diyerek Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile yaptığı görüşmeyi ve sonucunu aktardı.

Bunun üzerine GİB, yeni bir yazı daha yazarak bir görüş yazısı gelinceye kadar yazdıkları yazının yürürlükten kaldırıldığını duyurdu.

Özelleştirme.Net olarak yıllardır söylüyoruz: Konu 4/C olunca herkes de bir işgüzarlık hasıl oluyor. Bu işgüzarlık ise nedense hep 4/C’liler aleyhine oluyor. Bu vesile ile konuyu derhal gündeme taşıyıp karışık bir duruma yol açacak bu yazının geri çekilmesinde emeği geçen Ali Yalçın’a teşekkür ediyor, aynı hassasiyet ve dikkati; çıkacak olan, geçiş işlemlerinin usul ve esaslarını kapayacak Bakanlar Kurulu Kararın’da da göstererek, telafisi mümkün olmayan kararlar alınmasını engellemesini umut ediyoruz. (Özelleştirme.Net)

You may also like...