Geçici personel kadro istiyor

4/C’li olarak adlandırılan 150 bin geçici personelin iş güvencesi yok. Aile, çocuk yardımı, fazla çalışma, ek ödeme gibi mali ve sosyal haklardan yararlanamıyor.

Çalıştığı sürece hiçbir şekilde dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapamıyor. Geçici personel, bu haklardan yararlanmak için kadro istiyor.

Kamu kurumlarında 657 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesine göre; dört statüde personel çalışıyor. Bunlar;
– Kadrolu memurlar (4/A),
– Sözleşmeli personel (4/B),
– Geçici personel (4/C),
– İşçiler (4/D) olarak adlandırılıyor.

Memurlar, asli ve sürekli kamu hizmetinin görülmesinde kadrolu olarak çalışıyorlar. Sürekli iş güvencesine sahipler. Örneğin; memur olarak ataması yapılan Ayşe Hanım, asaleti tasdik edildikten sonra emekli olana kadar memur olarak çalışabiliyor. Sözleşmeli personel belli bir ihtisas gerektiren işlerde yıllık sözleşme ile çalıştırılıyor. 4/B’li olarak tanımlanan sözleşmeli çalışan personel de, sözleşme süresince iş güvencesine sahip. Sözleşme bitiminde ise yeni sözleşme yapılmayabiliyor.

İş güvenceleri yok Kamuda iki statüde işçi çalıştırılıyor: Birincisi sürekli işçi kadrolarında çalıştırılan işçiler kamu işçisi olarak adlandırılıyor. Bu işçiler, belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalışıyor. Sürekli çalıştırılan bu işçiler de iş güvencesine sahip. İkincisi de mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde, ilgili mevzuata göre; geçici pozisyonlarda altı aydan az olmak üzere, belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılanlar. Bunlar da iş güvencesine sahip değiller. 4/C’li olarak adlandırılan 150 bin geçici personel ise bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğunda, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulu’nca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir. 4/C’li geçici personelin de iş güvenceleri yok. Güvence sözleşme süresi ile sınırlı.

Ücreti bakanlar belirliyor Kamu kurum ve kuruluşlarındaki geçici mahiyetteki işleri yürütmek üzere geçici personel istihdamı ve bu personele ödenecek ücretler Bakanlar Kurulu kararı ile belirleniyor. 4/C’lilere ilişkin olarak en son Bakanlar Kurulu kararı 28 Aralık 2012’de yayınlandı. Bu karar kapsamında çalıştırılanlardan;
– Yükseköğrenim mezunlarına 1.569 TL
– Lise ve dengi okul mezunlarına 1.423 TL
– İlköğretim (ilkokul mezunu veya okur-yazar dahil) mezunlarına 1.275 TL aylık brüt olarak ödeniyor. Bu ödemelerden sigorta primi ile Gelir Vergisi ve Damga Vergisi dışında herhangi bir kesinti yapılmıyor.

4/C’liye sosyal yardım yok

Geçici personel, görevli oldukları memuriyet mahalli dışında görevlendirilirlerse, memur gibi harcırah veriliyor ve memurlar gibi yemek yardımından yararlanıyor. Bu personele, 657 sayılı Kanun’a tabi diğer çalışanlara ödenen aile, çocuk yardımı, fazla çalışma, ek ödeme gibi diğer mali ve sosyal haklar verilmiyor. 4/C’liler 657 sayılı Kanun’a tabi çalışanlara verilen gelir getirici faaliyetlerden yararlanamıyor. Çalıştığı sürece hiçbir şekilde dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapamıyor.

Başbakan kadro sözü vermişti

Başbakan Erdoğan 2011 seçimleri öncesinde 10 Haziran 2011’de katıldığı bir televizyon programında açıkça 4/C’lileri, 4/A statüsünde kadroya veya 4/B statüsüne sözleşmeli personel olarak alacaklarını belirtmişti. Başbakan çoğunluğu belediye ve KİT’lerde 4/C’li olarak çalışan yaklaşık 150 bin kişinin seçim sonrasında sorunlarının kanun çıkarılarak çözüleceğini hedeflediklerini de açıklamıştı. 4/C’liler; 4/B’liler gibi kadroya alındığı gibi doğrudan 4/A statüsünde kadroya alınmayı talep ediyor. (Posta)

You may also like...

 • ahmet

  Posta gazetesi ve yazarına bu ilgilerenden dolayı teşekkür ediyorum. Yanlız 150 bin geçici işçi değil toplasanız 20 bini geçmez gerçek 4/c li geçici personel işte bunlara yanı bize reva görülen aile yardımı yok, ek ödeme yok,hatta nasıl bir adalet anlayışıysa TBMM DE çalışan 4/c lilerle diğerlerinin bile maaşları farklı ne diyelim yazıklar olsun adalet dağıtacağız diye gelen insanlar 8 yıldır neyle uğraşıyorlarsa daha bu adaleti bile sağlayamadılar. Allah büyük.

 • MUSTAFA

  bu duruma yorum gerekmez. yemeye devam etsinler. 4/c Lilerin ahını Yüce Allah birgün soracaktır.

 • ömer ateş

  sayın başbakanım deyerlı bakanlarım ben kitlerde çalışan 5 aylık 6 aylık gıbı geçici işçiyim benım gıbı ılgın şeker fabrıkasında çalısan bir sürü geçici işçilerimiz var ev iyaşeleri o kadar zorkı çalışmadıgımız zamanlar ev elektiriyimizi bıle ödeyemıyoz brak pazar veya mutfak masrafını sızın vicdanınız sanırım çok rahatkı malesef biz kıtlerde çalışanları adam yerıne koymuyorsunuz vatandaşa dıyer bırımlerde çalısanlara kadro varsa ltfn bizim çalıştıgımız birimede kadro vermenızı istiyom ve ıstıyoz akp hükümetının har zaman yandası olarak oy verdık destek verdık sayın tayyıp erdogan sızden hakkımızı ıstıyoz 18 yıllık kampanya mevsımlık işçiyim benım gıbı 30 yıllık olan arkadaslarımızda var maaşlarımız hem düşük hem haklarımız yok deyerlı akp hükümetınden sadece bızıde düşünmelerını kadrolarımızı vermelerını istiyoz valla sız bıze kadro verırsenız bızde sıze oy verırız başbakanım kadro yoksa sıze agustos ayında o sıcakta su bıle yok pkk lılarla anlaştınız dagdan ındırdınız işçilerınızlede anlasın ekmeyımızı bölmeyın kadromuzu verın tskler saygılar sayın başbakanım ve deyerlı bakanlarım hayırlı seçimler dılerım vıcdanınızla baş başa brakıyorum sızı a.e.o

 • ALİ SAYINDI

  SAYIN BAŞBAKANIM;Biliyorum bu yorum size ulaşmayacak ama yine de doğruları yazmak vatandaş olarak bizlerin görevi SAYIN BAŞBAKANIM Bizler 5620 ye tabi geçiçi işleriz toplam sayımız 9 Bin 442 kişi bizler T.Ş.F A.Ş ,ORMAN,ÇAYKUR da çalışıyoruz.bizler üretimde görev alan insanlarız bu ülke için üretiyoruz
  öz sermayemiz ve alınterimizle çalışıyoruz.bizlerin zarar ettiği söyleniyor.eğer bir ülke eritim yaparken zarar ediyorsa mutlaka orada bir yanlış vardır.eğer bu ülkeye dışarıdan birşeyler sokuluyor ve bunlar halka iyi gösteriliyor ise işte suç üretenin değil,bu yanlışı yapanlarındır.avrupa’da tatlandırıcı %1-2 düzeyinde bizde %25 demekki burada üretimde bir sorun yok sorun başka yerlerde birde şunu söyleyin kimse gücenmesin belediyeler doğrudan devletten alırken ,tüketen konumda iken kodrolar dağıtılıyor bu çarpıklığı kimler nasıl izah eder bilemiyorum.bir memur 1 yılda asaleti tastik olurken. geçiçi işçiler 15-30 sene kadro bekliyor,yorumu size bırakıyorum bu ülkede bizler yinede yılmayacağız üretimden vaz geçmiyeceğiz bu ülkeyi seven geleceğini düşünen birileri mutlaka cıkar.bu ülke Rantcıların DEĞİL bizim.herkese saygılar sevgiler

 • Kemal Aydemir

  1998 yılından bellidir türkiye şeker fabrikaları işci alımı yapmamıştır emekli olan ,ölen ve işten ayrılan işcilerin yeri bilhassa çok açılmış olmasına rağmen bu işcilere bu yükte binince içinden çıkılmaz bir hal almıştır bunun çözümü çok basit olmasına rağmen çalışma bakanı ve hükümet bir çare bulamıyor. bence kendi düşüncem emeklisi dolanı emekli edip yerine mevsimlik veya kanpanya işcilerini daimi istihdam ettirmelidir işte çözüm hem çalışana hem hükümete.