Galataport’u Doğuş kaptı

2005 yılında yapılan ihale ile 3.5 milyar avroya Ofer Grubu’na verilen ve Danıştay’ca iptal edilen “Galataport” diye bilinen, İstanbul Salıpazarı Liman Sahası’nın ikinci kez yapılan ihaleyi 702 milyon dolarlık teklifle Doğuş Grubu kazandı.

Salıpazarı Liman Sahası’nın (Galataport) özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi, 702 milyon dolar ile Doğuş Holding AŞ verdi.

Galataport olarak bilinen ve Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan 1.200 metrelik sahil şeridini kapsayan İstanbul Salıpazarı Liman Sahasının 30 yıllık işletmesi için düzenlenen ihaleyi Doğuş Holding 702 milyon dolarla kazandı. Saat 16.45’te başlayan ihale beklenenden kısa sürdü ve yarım saat içerisinde tamamlandı. Açık artırmadan önce yapılan yazılı turlarda Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu ile Torunlar GYO elendi. Açık artırmaya üç firma ile geçildi. Çok kısa bir açık artırma yarışının ardından kazanan Doğuş Holding oldu. İhale dakika dakika şöyle gelişti:

17:10 İhaleyi 702 milyon dolarla Doğuş Holding kazandı.
17: 10: Alsim Alarko ve Global teklif vermedi ve çekildi.
17:09: Doğuş Holding 702 milyon dolar teklif verdi.
17:06- Şimdi de Alsim Alarko mola aldı
17:02- Doğuş Holding açık artırma başlar başlamaz mola istedi
16:59- Açık artırma 701 milyon dolarla başladı
16:57 – Üç firma ile açık artırmalara geçiliyor. Bu firmalar şunlar: Doğuş Holding, Asim Alarko ve Global Yatırım Holding AŞ-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi AŞ Ortak Girişim Grubu
16:57- İkinci elemeli turda elenen firma Torunlar GYO oldu
16:52- En yüksek fiyat 525 milyon dolara çıktı
16:52- Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu en düşük teklifi vererek elendi
16:49 – Elemeli ilk tur için teklifler bekleniyor.
16:47 – İlk turda en yüksek teklif 375 milyon dolar oldu.
16:46- Elemesiz ilk turun ardından ikinci tura geçilecek.
16:45- Firmalar yazılı tekliflerini hazırlıyor. Az sonra ilk teklifler belli olacak.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Salıpazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle “işletme hakkı verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde teklifler alındı.

Özelleştirme İdaresinde, Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 5 firma katılıyor.

İhalenin başlangıcında ihale usul ve yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Aksu’nun verdiği bilgiye göre, ihalede tüm teklifler ABD doları cinsinden alınacak.

İlk tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından, 2 elemeli tur yapılacak, daha sonra açık artırmaya geçilecek. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden açık artırım aralığıyla sürecek.

İHALEYİ DOĞUŞ HOLDİNG KAZANDI

Salıpazarı Liman Sahası’nın (Galataport) özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi, 702 milyon dolar ile Doğuş Holding AŞ verdi.

İKİ ŞİRKET ELENDİ

Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu, ve Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ. elendi. Açık arttırma 701 milyon dolarla başladı.

5 FİRMA TEKLİF VERMİŞTİ

2005 yılında İsrailli işadamı Sami Ofer’in ortağı Global Yatırım Holding ile 3.5 milyar euroya kazanmasına rağmen ihalesi bir sene sonra iptal edilen Galataport için 5 firma teklif vermişti. Bu firmalar, Doğuş Holding, Asim Alarko, Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu, Torunlar GYO, Global Yatırım Holding AŞ-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi AŞ Ortak Girişim Grubu.

3.5 MİLYAR AVRO’YA VERİLEN VE DANIŞTAYCA İPTAL EDİLEN GALATAPORT SÜRECİ

Eylül 2005’te yapılan ilk ihale 49 yıllık işletme hakkını içeriyordu.

İhaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman’ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon Euro’luk en yüksek teklifle kazanmıştı.

Ancak ihale Danıştay tarafından Aralık 2005’te iptal edilmişti.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e bağlı bulunan Devlet Planlama Teşkilatı’nın sekretaryasını yürüttüğü Yüksek Planlama Kurulu ihaleyi onaylamadı.

Yüksek Planlama Kurulu’nun kararının temelinde Danıştay 6’ıncı Dairesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı yatıyor. Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel imar planı yapma yetkisi olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurmuştu.

Galataport da bu yasadan yararlandığı için Danıştay’ın kararından doğrudan etkilenmiş oldu.

İhaleyi Ofer kazanmıştı

Galataport ihalesini TÜPRAŞ’ın yüzde 14.76’sının satışıyla tartışılan Ofer ve Kutman’ın da aralarında bulunduğu şirketler grubunun kazanması ihaleyi gündemin ilk sıralarına taşıdı.

Bunun dışında çok uzun vadeye yayılan ödeme planı, özel imar ve hükümet içindeki görüş ayrılığı da tartışmaların odağındaydı. (Haber 7)

You may also like...