Faruk Çelik’ten ara formül iması

TBMM’de Torba Yasa’nın görüşülmesinin devam ettiğini belirten Faruk Çelik, “153 maddeden 62. Maddesi’yi görüşüyoruz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, NTV’nin Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

Çelik, madenler konusundaki düzenlemeyle birlikte Soma’da hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine hem ölüm aylığı hem de ölüm geliri bağlanacağını söyledi.

Madencilerin çalışma koşullarıyla ilgili iyileştirme yapıldığıni ifade eden Çelik, “5 gün çalışma iki gün izin, 7.5 saat günlük mesai haftada 37.5 gün çalışma için düzenleme yapılıyor. Madenciler 50 yaşında emekli olacak. Yıpranma payını da dikkate alınca 43.5 yaşında emekli olacaklar. Yıllık izinlerini 4’e gün artırdık, 30 güne kadar çıkan izin düzenlemesini yasaya koyduk.”

Taşeronlaşma konusundaki düzenlemeler konusunda da bilgi veren Çelik, şöyle konuştu: “Burada karmaşık bir durum vardı. Asıl işte çalışması gerekeni yan işlerde çalıştırılıyordu. Taşeron uygulaması 1936 yılından beri uygulanıyor. Asıl iş ve yardımcı işler belirlenecek. Taşeron ile asıl işçi çalıştırılamayacak. Hangi alanda ihale çıktıysanız o alana işçi alacaksınız. İhale süresini 300 güne çıkardık. Yıllık izinlerde sıkıntı vardı, bu güvence altına alındı. Toplu sözleşme hakkı getiriliyor. Hangi iş asıl, hangi yardımcı iş belirlendi. Asgari sözleşme üç yıl olacak.”

4-C’liler ile ilgili de düzenleme yapıldığını ifade eden Çelik, “4-C statüsünde çalışanlarla ilgili bir çalışmamız var. Emekli oluncaya kadar iş sorunu yaşamayacağı bir duruma getireceğiz. Yeni bir adımın atılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Çelik, prim borçlarına yapılandırmayla ilgili bir soru üzerine “İş kolu barajı yüzde 1’e indi. AB süreci açısından da önemli bir düzenleme. 15 milyon kişi ve işyeri için bir yapılandırma gerçekleştirilecek. Ortalama 100 milyon liralık yapılanma gerçekleşecek” dedi.

Bakan Faruk Çelik, “Annelere 6 yıl önce emeklilik hakkı getiriyoruz. Tüp bebekte deneme 2’den 3’e çıkacak” dedi.

Vatandaşlara gelir testi uyarısı da yapan Çelik, “Gelir testine girmeyen 5 milyon 300 bin vatandaşımız var. Biz onlara 6 ay süre veriyoruz” diye konuştu.

Madenlerle ilgili önlemleri artırdıklarını ifade eden Çelik, “Madenden madene fark var. Her ocağın başında görevliler var. Teftişler var. Mevzuat açısından eksiklerimiz yok. Şili’deki maden kömür madeni değil. Karbonmonoksit, grizu olduğu bir yerde bu sağlanamaz Bu arada önemli olan madende çalışanların bir an önce yeryüzüne çıkmasıdır. 300-500 metrede gaz maskelerini değiştirebileceği istasyonlar olacak” diye konuştu.

Kıdem tazminatı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Çelik, “Kıdem tazminatını kaldırmıyoruz, bireye ödeme yapıyoruz. Her ay çalıştığı işçinin hesabına tazminatın yatmasıdır” dedi. (Memuruz.Net)

You may also like...