“Faruk Çelik, verdiği sözlerin arkasında dursun”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Bengütürk TV’ye konuştu.

Koncuk, 4/C’lilerin mutlaka kadroya geçirilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti: “Kamu Personel Danışma Kurulu Toplantısı yaptık. Aldığımız kararlardan en önemlilerinden birisi 4/C’li çalışanların kadrolu hale gelmesidir. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 4/C’lilerin kadrolu olmasına karşı çıktığı bilgileri bize gelmektedir. Bu konuda siyasi iradenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ve 4/C’lilerin taleplerine cevap vermesi lazım. Faruk Çelik’in de verdiği sözlerin arkasında durmasını bekliyoruz. Bu konuda tüm konfederasyonlara söz verildi.

Ayrıca 2005 yılından sonra göreve başlayan devlet memurlarına bir derece verilmelidir. Bu konu yılan hikayesine dönmüştür.

Bunun yanı sıra sicil affı da çıkmadı. Sicil affı konusu torba yasada yer almalıdır. Bu da masada anlaştığımız konulardan birisidir.

Öte yandan sayıları 20 bini bulan üniversiteli işçiler var. Bu kişiler; işçi iken üniversite mezunu olan insanlardır. Üniversiteyi bitirmiş bu insanların üniversite derecelerine uygun sosyal statü istemeleri hakkıdır. Bu kişiler, devlet memuru olmak istiyorlar. Bu konuda devletin de bir kaybı yok. Hatta bu kişiler devlet memuru olunca maaşları da azalacak.

Devlet memurlarının 30 yıldan sonraki çalıştığı tüm süreler göz ardı edilmektedir. KPDK toplantısında 30 yıllık sürenin kaldırılması ile ilgili anlaşmaya varmıştık. Söz yiğidin ağzından çıkar. Masa başında söz verip, masadan kalkınca bu sözü unutmak devlet adamlığına yakışmaz.” (Kamu Ajans)

You may also like...