Eş ve çocuk yardımında 4/C ve 4/B arasındaki farklar

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamında “Geçici Personel” olarak görev yapanların Kanunun 4/B maddesi kapsamında “Sözleşmeli Personel” statüsüne geçirilmeleri durumunda, eş ve çocuklarından dolayı yararlanmakta oldukları aile yardımı ödeneğinin hesaplanma şekli ve miktarı değişecek.

4/C Geçici Personel statüsü ile 4/B Sözleşmeli Personel statüsü arasında mali ve sosyal haklar arasından bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklardan biri de aile yardımı ödeneğine ilişkindir.

Konuya ilişkin farklı bir düzenleme yapılmaması durumunda, 4/C statüsündeki personel 4/B statüsüne geçtiğinde aile yardımı ödeneğinde bazı değişiklikler olacak.

4/B Sözleşmeli Personelin aile yardımı

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personelin (kısmi zamanlı çalışanlar hariç) aile yardımı ödeneği, Devlet memurlarının aile yardımı ödeneği ile aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenmektedir. Bu ödeme, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine istinaden yapılmaktadır.

Buna göre, 4/B Sözleşmeli Personele; her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2134, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı) aile yardımı ödeniyor. Bu yardımdan hiçbir kesinti yapılmıyor.

4/C Geçici Personelin aile yardımı

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/C maddesi kapsamında istihdam edilen geçici personelin (kısmi zamanlı olarak ya da parça başı ücretle çalışanlar hariç) aile yardımı ödeneği; ödenekten hiçbir kesinti yapılmaması kuralı hariç olmak üzere Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği ile aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenmekte ve bu ödemede eş için 2533 ve her bir çocuk için ise 297 gösterge rakamı esas alınmaktadır (0-6 yaş grubundaki çocuklar için bir kat artırımlı).

Toplu Sözleşme hükümlerine istinaden yapılan bu ödemeden, gelir ve damga vergisi ile beli bir limitin üzerinde olması halinde SGK prim kesintisi yapılmaktadır.

4/C personelin aile yardımı ödeneği göstergelerinin 4/B personele yapılan ödemede esas alınan göstergelerden daha yüksek olmasına rağmen, 4/C personelin ödeneğinden yapılan kesintiler ve ilgili personelin gelir vergisi dilimindeki değişiklikler (genellikle yılın ikinci yarısında) yararlanılan aile yardımı ödeneğinin net miktarını azaltmaktadır. (Memurun Yeri)

2017 yılı Aralık ayı itibariyle 4/B ve 4/C personelin eş ve çocuk yardımının net miktarı

Aile yardımı 4/B (Sözleşmeli Personel) 4/C (Geçici Personel)
Vergi oranı %15 Vergi oranı %20
Eş için 219,17 TL 218,05 TL 205,11 TL
Çocuk için (73 aydan küçük) 51,36 TL 51,14 TL 48,10 TL
Çocuk için (72 aydan büyük) 25,68 TL 25,57 TL 24,05 TL

You may also like...

 • dert 4/c’li

  Kimsede tık yok bari ben yazayım dedim.Konuya şuradan başlamak doğru olur siyasi bir karar gereği ve hiçbir sendikanın katkısı olmadan 4/c liler 4/b ye geçecek. Mecburenciler bunu sahiplenmeye çalışıyorlar da yemezler.Katkısı olan her arkadaşa şükranlarımı sunarım ama gerçeği de kafası biraz çalışan arkadaşlarımız bilir zaten.Yalnız bize ne getirecek ne götürecek maaşlar ve sosyal haklar ne olacak kimsede gene tık yok.Çünkü şuan için eski 4/b sözleşmelerine göre konuşuluyor.Kadronun alınacağını önceden bildiğini iddaa eden mecburenliler sözleşme şartlarını da bilmeleri gerekmez miydi?Bu kadar hak aramayı alışkanlık haline getiren mecburenliler 2 yıldır mahkemenin kazanılan kesin kararına rağmen ek ödemesini yaklaşık 500-600tl. düşük alan 4/c li kardeşlerimizin zararını kim kapatacak.”Biz bizi biliriz” diye bir laf var ya.Arada mecburen varsa orada 2 değil 12 kere düşüneceksin. Hayırlı bir şey çıkma olasılığı yok denecek kadar az.Yok durumumuz iyi olursa ki İnşallah bunu da siz yapmış olmayacaksınız.Artık her olumlu şeyi sahiplenip her olumsuz şeyi de”Bizle ne alakası(Sanki toplu görüşme de imzayı uzaydan gelenler atıyor ya) var süt izni aldık,cuma izni aldık vb. şimdiye kadar çalışanların almadığı her şeyi aldık,işte sendikacılık gibi komik şeylerle insanların karşısına çıkmayın lütfen.Bizler saf değiliz ve olanların gayette farkındayız.Geç kalmış bir karar olsa da hükümete ve cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.Bu arada Ali beyin 2019 vekilliği hayırlı olsun.(ANLAYANA)
  KARDEŞLERİM KUSURA BAKMAYIN 4/B İLE ALAKALI BENDE BİLGİ VEREMİYORUM ÇÜNKÜ BENDE BİLMİYORUM.HAYIRLI AKŞAMLAR.

 • fatih

  araştırmalarına göre lise üniversite mezunları büro personeli olacak buda ek ödemenin en az 625 lira olması demek. tekel de çalıştığımız süreler askerlik ve 4cde geçen sürelerde katılırsa hizmetimiz en az 20 yil 3300 oluyo maaş yok sadece 4c ve askerlik sayilirsa 10 yillik

  3000 oluyor. yok bu yeni statü sıfırdan başlayacaksınız derseler 2750 den başlıcaz. tekel devlet kuruluşu olduğu icin yıldan saymak zorundalar kesin olan şu izinler 30 güne cikiyo.olmasi gereken bunlar…….ha devlet 4b içinde yeni bir statü yaratırsa orasını bilemem saygilarr

 • dert c’li

  Hiç kimse 4/b yi dillendirmezken herkes 4/c liler için 4/a kadrosu verilsin derken 3 sene kadar önce mecburenliler bu 4/b yi ortaya attılar.4/b nin 4/a kadrosuna göre çok eksiği var ve zaman içinde nasıl 4/c ile alakalı bir çok dava açılmışsa 4/b kadrosu için de yırtıkları yamamak için bir çok dava açılacaktır.Bunu zamanla göreceğiz.Şimdi işin yoksa 4/a kadrosunu almak için artık kaç sene geçer çabala dur.Dedim ya mecburenlilerin zarardan başka bize kazandırdığı bir şey yok.Bir de ne diyorlar biliyor musunuz?Bize siyasi sendika diyorlar öyle bir şey yok.Tabi tabi bir önceki başkanınız hangi partiden milletvekili acaba.Hayıe delikanlı gibi evet biz böyleyiz rengimiz şu deyin benim bir lafım olmaz.Hem ortalığı karıştıracaksın hem kazanım olmayan şeylerin reklamını çok büyük başarıymış gibi açıklayacaksın.Ben buna kızıyorum arkadaş.Bir de Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaparken” 4/c li kardeşlerimizi de 4/b ye alıyoruz.” dedi,bir sağa bir sola baktım.”Allah Allah bize mi diyor” dedim.İnanamadım yani. Hayırlı Cumalar.