Erdoğan: “Bu ülke yolgeçen hanı değil”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TEKEL işçilerinin eyleminin amacını aştığını belirterek, “Bu eylem yasal değil. Amaç hükümeti hedef almak. CHP ve MHP işçi kardeşlerimi istismar ediyor. Eve dönün, kullanılıyorsunuz” dedi. Türkiye’nin “yolgeçen hanı” olmadığını söyleyen Başbakan, ay sonunda yasal adımları atacaklarını açıkladı.

AK Parti grubunda konuşan Erdoğan, TEKEL işçilerine yönelik olarak, “Bir dönem iktidar ortağı olan CHP ve MHP döneminde işlerinizden oldunuz. 4-C kapsamında sizi biz istihdam ettik. Eylem, medyayı da kullanarak istismar malzemesi haline getiriliyor. Oynanan oyunu görmeniz gerekiyor. Olay hak arayışı içinde masum talep arama eyleminden çıkmıştır. Kamuda çalışmaya devam etmek isteyenler gidip imza atsınlar. Eylemdekilere de eve dönün diyorum” dedi.

Erdoğan, TEKEL işçilerinin durumunun da ‘ajite edilerek’ medyada yer aldığını öne sürdü.

Dün itibarıyla tazminat ve ücretlerinin hesaplarına yatırıldığını söyleyen Başbakan, basında yer alan haberleri eleştirerek, “Nasıl oluyor da bir simidi paylaşarak yiyorlar?” diye sordu.

Ay sonuna kadar süre

“TEKEL eylemi yasal değildir” diyen Erdoğan, “Bu ay sonuna kadar sabrediyoruz. Ama 4-C çalışmasını bitirince yasal olan adım neyse bu adımı atacağız. Bu ülke yolgeçen hanı değildir. Bu ülkenin sahibi var” diye konuştu.

İşçi sendikalarıyla konuşarak 4-C’yi başlattıklarını söyleyen Başbakan, şimdi bu kişilerin bunu inkar ettiklerini belirtti.

“Bu bir özelleştirme olayı değildir. Özelleştirme dışında, elimizde kalan tütün-yaprak depolarının tamamen kapatılması, tasfiyesi olayıdır” diyen Erdoğan, birkaç yer dışında buralar çalışmadığı halde maaş ödediklerini söyledi.

Erdoğan, “Sadece ihbar ve kıdem verip işi bitirirsiniz. İş hukukunda böyledir. Şimdi yapmak istediğiniz ne?” diyerek, TEKEL işçilerinin 4-C kapsamına alınmasının iyiniyet çerçevesinde olduğunu söyledi. (CNN Türk)

You may also like...

  • Ali YAZICIOĞLU

    davos zirvesinden sonra başbakanımıza birşeyler oldu karşısında kimi görse perez zannediyor.
    sayın başbakanım hak arayan bizler Türk vatandaşıyız, karşında perez yok bizlere yahudi muamelesi yapmaktan,kendi vatandaşına zülmü reva görmekten vazgeç.
    bu ülke yolgeçen hanı değilmiş evet doğru bu ülkenin sahibi var,hak arayan tekel işçileri kölelik düzeni 4/c statüsünde çalışan bizler ve işçisi memuru emeklisi işte bu ülkenin gerçek sahipleri,sizi ve partinizi tarihten silecek bir daha meclisin yüzünü göstermeyecektir.
    one minute sayın başbakanım one minute