Emekli işçi üst düzey memur oldu

BOTAŞ’ta işçi kadrosunda çalışan bir kişinin ÖİB’de müşavir olarak alındıktan bir hafta sonra EPDK’ya üst düzey devlet memurlarına özgü bir kadroya atandığı belirtiliyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (EPDK) inanılmaz bir atamaya sahne olduğu ortaya çıktı. BOTAŞ’ta işçi kadrosunda çalışan bir kişinin ÖİB’de müşavir olarak alındıktan bir hafta sonra EPDK’ya üst düzey devlet memurlarına özgü bir kadroya atandığına dair yer alan habere göre: Söz konusu kişinin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in akrabası olduğu belirtilirken, Şimşek, atamanın yerinde ve olağan olduğunu savundu.

Edinilen bilgilere göre; BOTAŞ’ta işçi kadrosunda çalışan S üleyman Şemdinlioğlu, kurumdan emekli olduktan sonra geçtiğimiz yılbaşında, Maliye Bakanlığı’na bağlı olan ÖİB’e açıktan danışman olarak atandı. Türkiye’de her yıl 3 milyon kişi Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek, devlet memuru olmak için çaba harcarken, Şemdinlioğlu, hiçbir sınava girmeden devlet memurluğu kadrosunu aldı. Üstelik emekli olduğu halde.

GENEL MÜDÜR GİBİ

Şemdinlioğlu’na ÖİB’de 3 bin lira dolayında maaş bağlandı. ÖİB’deki ek göstergesi 2.100 olan Şemdinlioğlu, bir hafta sonra EPDK’ya geçti. Şemdinlioğlu’na burada “EPDK Başkan Müşavirliği kadrosu” verildi. Daha önce hiç devlet memurluğu yapmayan Şemdinlioğlu’nun ek göstergesi bir anda 6.100’e, maaşı 5-6 bin liraya yükseldi.

Özellikye yönetici konumundaki devlet memurlarının aldığı maaşların büyük bölümü ek göstergeyle ödeniyor. Kamuda 6.100 ek gösterge ise genel müdür düzeyindeki devlet memurlarına veriliyor. Dolayısıyla BOTAŞ’ın işçi emeklisi bir anda açıktan devlet memuru, bir hafta içinde de genel müdür düzeyinde bir kadroya sahip olmuş oldu.

BİR ATAMA DAHA

Şemdinlioğlu’nun Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yakını olduğu belirtiliyor. Lise mezunu olduğu, bu yüzden BOTAŞ’ta işçi olarak işe başladığı iddia edilen Şemdinlioğlu’nun, sonradan Açık Öğretim Fakültesi’ni tamamladığı ileri sürülüyor.

Şimşek’in Maliye Bakanı olmasının ardından, 2010 yılında, ÖİB uzmanlarından Hacı Ahmet Aksin’in de EPDK’ya başkan müşaviri olarak atandığı öğrenildi. Aksin’in ANAP’ın Nurcu olduğu ileri sürülen bakanlarından Rıza Akçalı’nın döneminde ÖİB’e uzman olarak başlatıldığı kaydedildi.

ŞİMŞEK NE DEDİ?

Özelleştirmeden sorumlu bakan olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise GAZETECİLEROnline’nın konuya ilişkin sorularına verdiği yanıtta, Şemdinlioğlu’nun bir hafta sonra değil, ÖİB’de 3 hafta görev yaptıktan sonra EPDK’ya geçtiğini söyledi. Şemdinlioğlu’nun yakını olduğunu yalanlamayan Şimşek, şöyle konuştu:

“Süleyman Şemdinoğlu Batman İli Merkez ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. Adı geçen kişi, BOTAŞ’ta 20 yılı aşkın süre ile teknik ve uzmanlık gerektirir önemli görevlerde çalışmıştır. Daha sonra 2010 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na geçmek için başvurmuş, 2011 yılında da enerji konusundaki bilgi birikimi ve tecrübesinden faydalanılmak amacı ile Başkanlık oluru ile Özelleştirme İdaresine çalışmaya başlamıştır. BOTAŞ’TA uzun yıllar önemli görevlerde çalışan, daha sonra da Özelleştirme İdaresinde çalışmaya başlayan Süleyman Şemdinoğlu’nun atamasının akrabalık bağı ile ilişkilendirilmesi son derece yanlış olup; Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca yapılan atama adı geçeninin bilgi birikimi ve tecrübesinden faydalanmak amacı ile gerçekleştirilmiştir.

“Süleyman Şemdinoğlu İşletme Fakültesinden, 4 yıllık eğitimini tamamlayarak lisans düzeyinde mezun olmuştur.

“Süleyman Şemdinoğlu Özelleştirme İdaresine Başkanlığında 07.01.2011 ile 01.02.2011 tarihleri arasında görev yapmıştır. Özelleştirme İdaresinde görev yapan Süleyman Şemdinoğlu, EPDK’nın talebi üzerine 2011 yılı şubat ayında, bu kuruma naklen atanmıştır. Atama EPDK’nın atama organı tarafından gerçekleştirilmiştir.”

Maliye Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarda 60 bin kişinin çalıştığını, bunların arasından bazılarının aynı memleketlisi olmasının doğal olduğunu vurgulayan Şimşek, Konyalı olduğunu, kendisiyle herhangi bir akrabalık ya da siyasi yakınlığının olmadığını belirterek, “Hacı Ahmet Aksin’in 22 yıllık Devlet Memurluğu kıdemi bulunmakta olup, son 5 yıldır Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Uzman olarak görev yapmakta iken, EPDK tarafından Başkan Müşaviri olarak atanmış, kurumlar arası muvafakatla atama gerçekleşmiştir” dedi.

EPDK’DAN ÇIT YOK

EPDK ise GAZETECİLEROnline’nin, Şemdinlioğlu’nun BOTAŞ’ta hangi önemli teknik görevlerde bulunduğu; hangi teknik, mesleki birikimi ve deneyimi nedeniyle başkan müşavirliği görevine atandığı; atamalarda siyasi yakınlığın etkili olup olmadığı; EPDK Başkanı’nın hangi konularda Şemdinloğlu’na neyi danıştığı; ek göstergesinin ne olduğu ve ikramiyeler dahil ne kadar maaş aldığı yönündeki sorularını yanıtlamadı. EPDK, Hacı Ahmet Aksin’e ilişkin benzer soruları da yanıtsız bıraktı. (Memuruz.Biz)

You may also like...