“Döner Sermaye” hakkı için bir karar daha

Sağlık-Sen Adıyaman Şubesi Başkanı Abdulkadir Bozan, Şanlıurfa Bölge İdare Mahkemesi’nin, 4/C statüsünde çalışan üyelerinin açtığı davada, döner sermaye alması yönünde karar verdiğini belirtti.

Bozan, yaptığı yazılı açıklamada, Gerger ilçesinde 4/C statüsünde çalışan Ebubekir Düzen’in döner sermaye gelirinden faydalanmak amacıyla Şanlıurfa Bölge İdare Mahkemesi’ne açtığı davayı kazandığını bildirdi. Sendika olarak bir ilke imza attıklarını vurgulayan Bozan, şunları kaydetti:

“Şanlıurfa Bölge İdare Mahkemesi, 4/C statüsünde çalışan üyemizin açtığı davada, döner sermaye alması yönünde karar vermiştir. Mahkeme ayrıca ‘asli ve sürekli bir kamu hizmeti görmekle görevlendirilen 4/C’li personelin dört istihdam şekli içerisinde ancak memur statüsünde kabul edilmesi gerektiği ve atanma şekli diğer memurlara göre farklı olmakla birlikte, 4/C’li personelin de memur statüsünde kabul edilerek, memurlara tanınan aynı özlük haklarından faydalanmasının hakkaniyete uygun olacağı ve dolayısıyla döner sermaye gelirlerinin elde edilmesinde asil görevli ile aynı oranda katkı sağlamaları nedeniyle de 4/C’li sözleşmeli personele ek ödeme yapılması gerektiği açıktır’ kararına varmıştır. Bu karar bir ilk olmaktadır ve 4/C’lilerin de kadroya alınması noktasında çok önemli bir aşama teşkil etmektedir.”

Hükümetin yürüttüğü “kadro” çalışmasına 4/C’li çalışanların da dahil edilmesini isteyen Bozan, bu konudaki mücadelelerinin sonuna kadar devam edeceğini aktardı. (AA)

You may also like...