“Devletin gücü, tüm 4/C’lileri kadrolu yapmaya yeter”

Türk Eğitim-Sen’in 1-2 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen 5. Olağan Merkez Genel Kurulu’nda konuşan İsmail KONCUK, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm 4/C’lileri kadrolu yapmaya gücünün yeteceğine inanıyorum.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm 4/C’lileri kadrolu yapmaya gücünün yeteceğine inanıyorum.

23 bin 4/C’linin kadroya alınmasını isteyen Koncuk, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm 4/C’lileri kadrolu yapmaya gücünün yeteceğine inanıyorum” dedi. Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 4/C’liler ile ilgili ‘sorumluluklarımızı yerine getirdik’ diyor. Yani Mehmet Şimşek, ‘Biz kurumları özelleştirirken, işçilere kıdem ve ihbar tazminatını verdik, devlet olarak görevimizi yerine getirdik” demek istiyor. Hani devletin görevi insanı yaşatmaktı? Yüce dinimiz de bu çifte standart anlayışı zulüm olarak adlandırıyor. Çalışanlar arasında farklı hukuki normları uygulamak zulümdür. Bu kabul edilebilecek bir durum değildir. Başbakan 4/C’lilere kadro konusunda ‘seçimler öncesinde popülizm olur’ diyorsa da, insana sahip çıkmak popülizm olmaz. Siz devlet olarak görevlerinizi yerine getirin, onlara sahip çıkın; popülizm diyenler, desinler. 4/C’lilerin kadroya alınması konusunun takipçisiyiz” dedi.

Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet memurlarına bir derece verilmesi konusunda KPDK toplantısında mutabakat sağlamıştık. Memurlara daha önce bir derece verilmişti. Bunun da Torba Yasa’da olmasını bekliyoruz. Sicil affı da yapılmalıdır. İnsan zaman zaman hata yapabilir. Bakın, bu ülke PKK’ya bile affı konuşuyor. Memuru affetmek daha mı zor geliyor? Bunları mutlaka çözmeliyiz. Üniversiteli işçiler kadroya alınmalıdır.”

Ya haklarımıza sahip çıkacağız ya da siyasi iktidarlar, yarın böyle bir değişiklik yaparak işine gelmeyeni kapı önüne koyacak.

Devlet memurlarının iş güvencesinin tehdit altında olduğunu kaydeden Koncuk, “Siyasi iradenin zaman zaman yaptığı açıklamalar iş güvencesinden rahatsızlık duyduklarını gösteriyor. 17 Aralık operasyonundan sonra Pakistan gezisinden dönerken bir gazeteci Başbakan’a ‘Operasyon yapan polisleri neden görevden almıyorsunuz? diye sordu. Başbakan da ‘657 sayılı kanun bu kişileri koruyor. Fabrikada çalışsalardı kıdem ve ihbar tazminatını verip kapının önüne koyardık. Aklımız başımıza geldi, 657’yi değiştireceğiz’ diyor. 2 milyon 600 bin kamu çalışanı bu sözleri duya duya, iş güvencesiz bir istihdam modeli istiyor mu? Başka bir isim ile anılmak istiyorlar mı? 2 milyon 600 bin kamu çalışanı buna karar vermek zorundadır. Ya haklarımıza sahip çıkacağız ya da siyasi iktidarlar, yarın böyle bir değişiklik yaparak işine gelmeyeni kapı önüne koyacak. Bu noktada 4/C’liler önümüzde bir örnektir. Yarın devlet memurluğunda da böyle bir sitem oluşturulabilir.

Türkiye Kamu-Sen bu mücadeleyi vermekte kararlıdır, meydan boş değildir. Her türlü bedeli öderiz ama devlet memurluğu kavramının kaldırılmasına müsaade etmeyiz. Kimse macera aramasın. Bir ülkede iktidar olmak, keyfince her istediğini yapmak anlamına gelemez. Senin iktidar olman benim haklarımızı budama hakkını vermez, devlet memurluğunu kaldırma hakkını sana vermez. Kimse kral değil. Kimse şah değil, padişah değil. Herkes yetkilerini sınırları içinde davranmalıdır” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından da merkez yönetim kurulu faaliyet raporu, mali rapor, tahmini bütçe, merkez denetleme kurulu raporu, merkez disiplin kurulu raporu okundu; mevzuat düzenlemeleri nedeniyle tüzük değişiklikleri yapıldı; bazı konularda genel merkeze yetki verilmesi görüşüldü. (Kamu-Sen)

You may also like...