Destici: “4B, 4C gibi statüler kaldırılmalıdır”

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Ergüzgün’ün ‘sabit maaş’ talebine karşılık, “Anayasa Referandumuna ‘Memurlara toplu sözleşme’ için evet dedik. Ancak memurlar için toplu sözleşme kanunu hala çıkarılmadı. Hükümeti uyarıyoruz” dedi.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Ergüzgün ve beraberindeki heyet BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi BBP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Ziyarette sağlık çalışanlarının sıkıntılarını aktaran Ergüzgün, ‘Ocak ayı zamlarını alamadık. Sendika yasası yanlış bir şekilde yasalaşma sürecine girmiştir. Bu sürecin düzeltilmesini istiyoruz. Hükümetin gücü buna yetmektedir. Sağlık çalışanları olarak ek ödeme istemiyoruz. Ne zaman ödenip ödenmeyeceği belli olmayan maaş istemiyoruz. Sabit maaş istiyoruz ‘ diyekonuştu

Ergüzgün konuşmasında, memur çalışanlarına siyasi hakkın tanınmasını istediklerini ve tek kadro uygulamasına geçilmesinin gerekliliğini vurguladı. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin önlenmesine dikkat çeken Ergüzgün, ‘Acillerimizde doktorlar bıçaklanıyor, 112 çalışanları tehdit alıyor ‘ diye konuştu

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ergüzgün’ün sözlerine karşılık, 4B, 4C gibi statülerin kaldırılarak herkesin eşit statüde olmasını istediklerini söyledi. Destici, ‘Taşeron işçilerin durumu sosyal haklar ve ücret bakımından daha da vahim. Çok adaletsiz bir uygulama var. Anayasa referandumu yapıldığında BBP olarak ‘memurlara toplu sözleşme hakkı’ için evet dedik. Aylar geçmesine rağmen memurlarla ilgili toplu sözleşme kanunu çıkarılmadı. Meclis yoğunluğu bahane ediliyor. Enflasyon farklarının vezamların düzelmesini BBP olarak talep ediyoruz. Yeni sendika yasası olumlu gelişmeler içerisinde. İşçilerde örgütlenme oranı yüzde 50’ye ulaşamıyor ‘ dedi.

Çalışanların hakkını sonuna kadar alması ve örgütlenmesi gerektiğini ifade eden Destici, hükümetin gevşek davrandığını ve hükümeti uyardıklarını belirtti. Destici, ‘Sağlık çalışanlarıyla ilgili konuda farklı tepkiler geliyor. Yatak yoksa, hasta zor durumdaysa hasta yakınları farklı tepkiler veriyor. Sağlık çalışanlarının hem ücret, hem sosyal hak, hem de maaş anlamında güvencede olması lazım. Bu durumu hükümete ileteceğiz. Kadına şiddetle ilgili yasa kabul edildi. İnşallah kadına karşı şiddetin sonaerdiğini görürüz. Memurların aktif siyaset yapmasının önünün açılmasını istiyoruz. Demokratik ve sivil anayasayla birlikte çalışanlar arasındaki maaş farkının kalkacağını umuyoruz ‘ ifadelerini kullandı. (Beyaz Gazete)

You may also like...