Dava yok, şikâyet var

Toplu iş sözleşmesinin uygulanmayan maddeleriyle ilgili bugüne dek dava açmayan Memur-Sen, yeni sözleşmeye beş ay kala KDK ’ye şikâyetçi oldu.

Ağustos 2015’te hükümet ile imzaladığı toplu sözleşmenin birçok maddesi uygulanmayan Memur-Sen, yeni sözleşmeye beş ay kala Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK – Ombudsman) şikâyet başvurusunda bulundu. Memurlar ile hükümet yeni toplu sözleşme için ağustosta yeniden masaya oturacak. Memur- Sen’e bağlı Ulaştırma Memur-Sen’in yaptığı başvuruda mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli adımların atılması yönünde karar verilmesi istendi. Başvuruda toplu sözleşmenin anayasal bağlayıcılığına da dikkat çekildi. Son sözleşmede alınan kararların bir bölümü aradan yıllar geçmesine karşın hâlâ uygulanmadı. KİT’lerde görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının 31 Ocak 2016 tarihine kadar yeniden düzenlenmesi, kamuda geçici personel statüsünde bulunan 4-C’lilerin mahkeme kararıyla hak ettikleri ek ödemelerin verilmesi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi çalışanlarına 31 Ocak 2016 tarihini izleyen ay başından itibaren havacılık tazminatı ödenmesi bunlardan bazıları.

20 madde uygulanmadı

Memur-Sen’in uygulanmayan kararlarla ilgili şimdiye kadar dava açmadığına dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, “garip bir durum” dedi ve ekledi: “Ağustos 2017’de yeni toplu iş sözleşmesi başlayacak. Memur-Sen bugüne kadar durmuş, seyretmiş, dava dahi açmamış ama KDK’de şikâyetçi” dedi. Koncuk, 2015’te imzalanan toplu sözleşmede yer alan 4-C’lilere kadro başta olmak üzere 20 maddenin hayata geçmediğine dikkat çekti. Bu maddeler için dava açtıklarını belirten Koncuk, toplu sözleşmeye imza atan Memur-Sen’in ise dava açmak yerine KDK’ye şikâyette bulunduğunu kaydetti. (Cumhuriyet)

You may also like...