Çivi:”4/C’yi AİHM’e götüreceğiz”

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, gerekirse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götüreceğiz, dedi.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) tarafından 4/C li sendika üyesi adına Danıştay’a açılan davada Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 18 Mart 2010 tarihinde 657 sayılı Yasanın 4/C maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvuru kararı almıştı.

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi , konfederasyon olarak başlattıkları hukuk mücadelesi sonucu Danıştay tarafından iptal istemiyle Anayasa Mahkemesine gönderilen 657 sayılı Yasanın 4/C maddesinin kamuda uygulanması mümkün olmayan bir düzenleme olduğunu, sürekli kamu hizmetlerinde çalıştırılan kişilerin geçici personel olamayacağını söyledi.

Raportörün kanaatinin karar anlamına gelmediğini, esas kararın mahkeme heyeti tarafından verileceğini hatırlatan Çivi, yasaların sadece yazıldıkları şekilde değerlendirilmesinin doğru olmadığını, çalışma yaşamında yarattığı sakatlıların ve hak kayılarının da dikkate alınması ı gerektiğini belirtti.

Çivi, 4/C maddesinin sadece Anayasamıza değil insan haklarına da aykırı bir düzenleme olduğunu belirterek, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götüreceğiz, dedi. (Hak-Sen)

You may also like...