CHP’li vekillere cevap verdi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, görevden alınma işlemine karşı açılan davalar hakkında bilgi verdi.

2003-2010 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine, görevden alınma işlemine karşı 885 kamu görevlisinin dava açtığını, bunlardan 570’inin davayı kazandığını bildirdi.

Çubukçu,CHPDenizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür’ün yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Milli Eğitim Bakanlığında kadrolu, sözleşmeli ve geçici personel sayısının 2002 yılında 635 bin 215, 2010 yılında ise 752 bin 207 olduğunu belirtti. Çubukçu, 2003-2010 yılları arasında emekli, istifa, ölüm ve benzeri nedenlerle ayrılan personel sayısının 146 bin 379 olduğunu kaydetti.

Bakan Çubukçu, 2004-2010 yılları arasında Bakanlıkta, 228 bin 972 kadrolu ve sözleşmeli personelin göreve başladığını, 12 bin 307 geçici personelin de görev yaptığını belirtti.

Aynı tarih aralığında istisnai kadrolara 12 personel ataması yapıldığını kaydeden Çubukçu, bunların 4’ünün başka kurumlara naklen geçiş yaptığını ifade etti. Çubukçu, 2003-2010 yılları arasında, Bakanlık kadrolarına, eğitim-öğretim hizmetleri sınıf öğretmen kadroları ile diğer hizmet sınıflarınaKPSSpuanıyla atanan personel sayısının 227 bin 743 olduğunu belirtti.

Çubukçu, 2003-2010 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine, görevden alınma işlemine karşı 885 kamu görevlisinin dava açtığını, bunlardan 570’inin davayı kazandığını ve görevlerine iade edildiğini bildirdi. Çubukçu, bu konuda uygulanmayan yargı kararı bulunmadığını kaydetti.

-”BİNA DEĞİŞİKLİKLERİNE İMKAN TANINMAKTADIR”-

Bakan Çubukçu, CHPİstanbulMilletvekili Sacid Yıldız’ın, ”Silivri’deki İstanbul Selimpaşa Lisesinin, İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesine” ilişkin yazılı soru önergesini de yanıtladı.

Çubukçu, İstanbul Valiliğinin, Silivri’de imam hatip lisesine ihtiyaç duyulduğu yönünde Bakanlığa yazı gönderdiğini belirtti.

İmam hatip liselerinin de diğer okullar gibi devletin resmi okulları olduğunu ifade eden Çubukçu, şunları kaydetti:

”Genel müdürlükler arasında ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak bina değişimlerine imkan tanınmaktadır. Bir çok yerleşim biriminde de imam hatip liseleri binaları eğitimin diğer hizmetlerinde kullanılmış ve eğitim ihtiyacına göre, bundan böyle de kullanılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Bu konuda Valilik talep ve tekliflerine uygun olarak işlem yapılmaktadır.

Her tür kademe okullarda eğitim-öğretim, devletin denetimi ve gözetimi altında yapılmaktadır. Eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetmeksizin herkese açıktır. Çok programlı liseler bünyesinde değişik program uygulayan okullar olduğu halde öğrenciler bu durumdan olumsuz etkilenmemektedir. Bu konuda Bakanlığımıza talep veya şikayet gelmemiştir.”

Çubukçu, Selimpaşa İmam Hatip Lisesine 2010-2011 öğretim yılında 204 öğrencinin kayıt yaptırdığını, bunların 188’inin Silivri ilçesinde ikamet ettiğini belirtti. (AA)

You may also like...