Çelik’ten Sözleşmeli Personele Kadro Müjdesi

Sözleşmeli personel kadroya alınacak mı? Bu konuda bir çalışma var mı? Son bir kaç haftadır sıkça sorulan bu soruya en yetkili isim cevap verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmelilerin de yer aldığı kamudaki personel rejimi üzerinde çalışma yapıldığını açıkladı. Bakan Çelik, kamudaki kadro çeşitliliğini de “Parçalı bulutlu personel rejimi” olarak nitelendirerek, düzenlemenin 4-B ile 4-C statüsünde çalışanları da kapsadığını söyledi.

12 Haziran’da 200 Sözleşmeli Kadroya Alınmıştı

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimler öncesinde kamuda çalışan yaklaşık 200 bin sözleşmeli personel memur kadrosuna alınmış ancak Belediyelerde, İl Özel İdarelerinde ve KİT’lerde çalışan sözleşmeli personel farklı mevzuat hükümleri sebebiyle bu uygulamadan yararlanamamıştı.

Başbakan Çözeceklerini Duyurmuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının ardından çözeceklerini duyurmuştu.

Gözler Hükümette

Sözleşmeli personelin kadro beklentisi son bir kaç hafta içinde yapılan açıklamalarla bir kez daha gündeme geldi. Tüm gözler hükümete çevrildi.
Önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Erdoğan’ın belediyelerde çalışan sözleşmeliler için bir çalışma yapılması yönünde kendisine talimat verdiğini açıkladı, ardından tüm sözleşmeli personelin kadroya alınacağı haberleri kamuoyuna yansıdı.

Ancak Bakanlık tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi yönünde bir çalışmanın olmadığını duyurdu. Bu açıklamayla sözleşmeli personel bir kez daha umutsuzluğa kapıldı.

Bakan’dan Sözleşmelilere Müjde

Sözleşmeli personelinin beklediği müjdeli haber yaklaşık 2 milyon emeklinin gözünü çevirdiği intibak yasasının görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’ndan geldi.
Şandır Sordu, Bakan Cevap Verdi

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Bakan Çelik’e, “4-C li statüde çalışan yani özelleştirmeden gelenlerin dışındaki gelenleri kastediyorum. Aynı işi yapmalarına rağmen kadroya alınmadılar. Kadroya almayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Şandır’ın sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin bu sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik cevap verdi.

“Çalışmamızda 4-C’li ve 4-B’li de Var”

Faruk Çelik, “Personel rejimi gerçekten parçalı bulutlu ve konuyla ilgili bir çalışmamız var. Bunu derli toplu bir hale getirmek istiyoruz. Bu değerlendirmelerde 4-C’li de olacak 4-B liler de var şu anda. Yani alfabetik sıkıntı yaşadığımız bu sistem içerisinde bir derleme toplama çalışması var. 4-C liler ne şekilde yer alır? Onunla ilgili bir şey söylemeyi uygun bulmuyorum. Sistem üzerindeki çalışmamız tamamlandığında bu açıklamayı kamuoyuna yaparız” diye konuştu.

151 Bin Sözleşmelinin Gözü Hükümette Olacak

Bakan Çelik’ten gelen bu açıklamanın ardından yaklaşık 151 bin sözleşmeli personelin gözü Hükümetin atacağı adıma çevrildi. (TRT)

You may also like...

 • selma

  öğretmen evlerinde çalışan sözlemeliler ne olacak bizler yıllardır öğretmen evlerinde çalışmatayız 4857 iş kanuna bağlıyız biler ne olacağız allah aşkına bizleride kapsıyormu şimdiki kadrodan bizlerde yararlanacakmıyız çok merak ediyorum

 • gül

  ben özelleştirme mağduruyum, Ne acıdır ki bu gibi haberleri okudukça beni gelecek sıkıntısına sokan bir 4c kabusu içindeyim. Yaşım uygun değil ki bu yaştan sonra girip de KPSSyi kazanayım. Ev, çocuklar, iş, geçim hepsi üst üste nasıl fırsat bulup ta hazırlanayım. 4c bir sözleşme şekli olsun ama özelleştirmeden geçen yüksek okul meslek sahibi olanlar da yeni yapılacak personel rejiminde dikkate alınsın, kendi mesleğini yapsın, diğer 4c lilere nasıl bir uygulama öngörülüyorsa bu bizim de hakkımız. Üniversite yüksek lisans mezunu olarak bu gün kendi işimi yapıyorum, bu belirsizlik yüzünden yarınlara ümitsiz bakmama sebep oluyor. özelleştirmelerden gelen yüksekokul mezunlarının bir kabahati mi var Neden bizler dile getirilmiyoruz…

 • sahin kara

  sen ne diyon ben hiç birşey anlamadım ne lisansı yükseği alçağı senin yemeye ekmeğin yok sen hala hava cıva derdindesin ne lisansı meslek yüksek okulu anlamıyormusunuz o devirler bitti artık yapılacak olan birşey varsa bakan öyle diyor tabi ayrımsız herkes olucak sen hala yüksek lisansından bahsediyon niye işçi oldun ozaman bakan olsaydın

 • mustafa

  ALLAH AŞKINA KURTARIN

 • 4b mağduru

  adalet bakanlığında bilerek göreve geç başlatılan zabıt katipleri ne olacak bakan efendi.ayda 3-5 kere meclise giriyorsunuz 7-8 bin tl maaş alıyorsunuz.memlekette insanların nasıl çalıştığı umrunuzdamı.4 bli diye tehdit edilen hor görülen aşşağılan personelden haberiniz varmı.çalma ve çırpma bakanı olarak adınızı değiştirdim.hayırlı olsun.verdiğiniz kadroda sizin olsun.