Çelik, yeni bir düzenleme sinyali verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, devlet memurlarının çalışma prensiplerini belirleyen 657 sayılı kanunun ihtiyaçlara cevap vermediğini söyleyerek yeni bir düzenlemeye gidileceğinin sinyalini verdi.

“5 ayrı mevzuatla yürütülen kamu personel sistemimizin amiral gemisi olan 1965 model ve her yerinden su almaya başlayan 657 sayılı kanun, günümüz Türkiyesinin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzaktır” diyen Çelik, şunları ifade etti: “Zaman içinde 657’den fazla değişikliğe uğrayan, yürürlüğe girdiği dönemle uygulandığı dönem arasında dağlar kadar fark olan bu yasa, yama kaldırmayacak kadar yıpranmıştır. Her kurumun mevzuatında yavru 657’cikler oluşmaya başladı. Çeşit çeşit istihdam türleri ortaya çıktı. Kamuda memur, sözleşmeli personel, geçici personel, Teşkilat Kanunu’na göre sözleşmeli personel, 399 Sayılı KHK’ya göre sözleşmeli personel, Belediye Yasası’na göre sözleşmeli personel, 4924 sayılı kanuna göre sözleşmeli personel, işçi, geçici işçi, kapsam dışı personel gibi değişik ad ve statüler altında personel çalıştırılmaktadır.

Ücret unsurları bile sayılamayacak boyutlara ulaştı. Dağınık ve savruk bir mevzuat var.” Çelik, iyi işleyen devlet çarkı için iyi işleyen personel sistemine ve mevzuatına ihtiyaç bulunduğunu vurgulayarak, devlet bütçesinin yaklaşık üçte birinin personel giderlerine ayrıldığını, söz konusu kaynağın verimli kullanılmasını sağlamak, beşeri sermayeden alınan verimi çoğaltmak ve vatandaşlara kaliteli, etkin hizmet sunmak için gerekli mevzuat düzenlemesini yapmak durumunda olduklarını bildirdi.

Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: “Her ülke ihtiyaçlarına, gelenek ve alışkanlıklarına göre bir sistemi benimsemekte ve hayata geçirmektedir. Genel anlamda dünyada istihdamda esneklik, hiyerarşik yapı yerine yetki devri, bazı hizmetlerin yerele bırakılması, insan kaynakları yönetiminde verimliliğin artırılması, vatandaş odaklı yönetim kurulması gibi konular tartışılmakta ve çözüm önerileri konuşulmaktadır.

Bunun yanında hayat boyu istihdam garantili çalışmanın birçok ülkede hala ülkede geçerli olduğunu görmekteyiz.” (AA)

You may also like...

  • Yasin

    EEE. Sonuç Fiyasko Bundan 2 iki yıl önce söylenen lafların aynısı varmı başaka bir şey Genel seçimler döneminde başbakanın söylediği 657 de kapsamlı bir değişikliğin yapalacağını söylemişti. Bu günde aynı laflar yeter artık yeter ne zaman Özelleştirme Mağdurları ve 4/c Kölelik Statüsünde çalışanlar için bir düzenleme yapılacak???

  • ibrahim

    ben neye inanacamı bilmiyorum bende mevsilik işciyim gadro diyorlar ayrım yapıyorlar başkaları mutlu olurken biz neden aglyoruz artıkonuda bilmiyorum su var kinsenin kimsede hakı kalmaz mutlaka cıkar ben başbakana güveniyorum bizi yarı yolda bırakmayacak sadice başbakan recep tayip erdogan bizi görecek inanıyorum yar ve yardımcımız olsun selemeleykum

  • sinan

    sayın başbakanım ben okulda mevsimlık çalışıyorum yazın olunca cıkış alıyoruz bızede bır guvence verın sayın başbakanım zor durumdayız

  • Allahım şu mübarek günlerin hürmetine bizlere; bu ne dediğini bilmez, bu gün başka yarın başka konuşan ,insanları göz göre göre kandıran bu kişilerden medet umdurma.Onları bizlerden daha beter duruma düşür ki, o zaman bizim durumumuzu daha iyi anlarlar belki!