Çelik: “Statüler azalırsa düzenleme olacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Olay TV’de katıldığı programda 4/C’lilerin durumunda değişiklik olabilmesi için, çalışma statülerinin azalması kararının verilmesi gerektiğini, aksi halde bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik katıldığı bir televizyon programında 4/C’ye kadro konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Binlerce 4/C çalışanının yılan hikayesine dönen kadro durumuna son olarak net sayılacak açıklamalarda bulunan Faruk ÇELİK eğer statü sayısında azalma kabul edilirse 4/C çalışanlarının da statüleri değişmiş olur, statü sayısında değişme uygun görülmez ise bu şekilde çalışma devam eder dedi. Bakan Çelik programda şunları söyledi.

Devlet personel sistemimiz 4 statüden oluşuyor. 4/A’lılar, 4/B’liler, 4/C’liler, 4/D’liler. 4/D’liler işçi, 4/C’liler özelleştirmeden depoya gelip kurumlara dağıtılanlar, 4/B’liler sözleşmeli, 4/A’lılar kadrolu devlet memurları sistemimiz bu. Bu sistem böyle kalmıyor, birde kendi içinde ayrılıyor. Mesela sözleşmeliler 6 gruba ayrılıyor. Belediye sözleşmelileri, kurum sözleşmelileri, Bakanlıklara ait sözleşmeliler şeklinde kendi içinde bölümlere ayrılıyor. Böylece parçalı bir personel sistemimiz var. Şimdi yasal düzenleme Anayasa Mahkemesi iptalleri doğrultusunda ve müfettiş ve uzmanlık sınavlarıyla ilgili 3 yılı 2 yıla indiren ve genel müdür olmak için 10 yıl değil 5 yıl beklemeyi düzenleyen mini bir 8 maddelik paket meclise gitti.

Ama esas şimdi çalıştığımız sayın Başbakanımız yurt dışından döndükten sonra kendi önüne koyup istişare edeceğimiz Bakanlar Kurulunda çünkü bunları görüştük, o statülerle ilgili ne yapabileceğimizi tartışacağız. Bunlardan bir tanesi 4/C’liler, 4/C’liler kim, kurum özelleşmiş ve bunların tazminatları ödenmiş yine yolun ortasında kural değişiyor denmiş ki sizin işiniz bitti. İşsiz kalmış vatandaşımız. Bizim Hükümetimiz gelince 7 bin – 10 bine yakın vatandaşımız bu durumda. Bunları ne yaptık 4/C statüsü ihtas ederek bunlara tekrar kamuda çalışma imkanı sağladık. Sonra tartışmalar oldu, ücretleri şu anda bin liranın üzerinde, bin elli lira ile bin ikiyüz elli lira arasında değişiyor şu anda aylık ücretleri. Şimdi diyorlar ki bizi ya sözleşmeli yapın, ya işçi yapın, ya da memur yapın. Bunlar kim, özelleştirme içerisinde işsiz kalan ve daha sonra düzenleme ile kurumlara gönderilen 23 bin kişi.

Bundan sonra özelleşecek kurumlardan gelenleri de saymak gerekiyor. Onlarında ilave olması belki 50 bini 70 bini bulacak olan sayıdaki çalışanlarımız. Şimdi bunlarla görüştük, konuştuk , değerlendirdik bu statülerde bir azalma kararını verirsek, demekki 4/C’lilerde farklı bir statü kazanacaklar. Ama hayır 4 statü devam etsin şeklinde nihai olarak sayın Başbakanımızla görüşmede karar bu şekilde çıkarsa o zaman 4 statü aynen devam edecek demektir. Ama biz Bakanlar Kurulunda çok ayrıntılı bir şekilde konuştuk tabi Bakanlar Kurulundaki 3 – 4 saat devam eden bir sunumu burda açıklamız da doğru değildir, orda bütün ayrıntılar ile konuyu değerlendirdik ama nihai karar statülerin azalıp, azalmaması ile ilgilidir, azalmaması şeklinde kararımız olur ise devam edecek, azalması şeklinde ise konuyu kamuoyu ile paylaşacağız dedi. (Metin: 4C Mağdurları)

You may also like...